איש ההי-טק שפיצח את צופן החיים

יותר חזק מהמחשב המתוחכם בעולם, יותר עמוק מהשבב המהיר בתבל, איש ההי-טק רפי ויטור השתכנע להציץ בדף גמרא ומאז אינו מסוגל להפסיק

רפי ויטור חשב שהוא כבר ראה הכול. כאיש מחשבים בכיר במרכז הארץ הוא השתלב בנקל בתעשיית ההיי-טק המתפתחת ותוך זמן קצר תפס עמדה חשובה באחת מחברות המחשבים המובילות. ואז הוא פגש את הגמרא. יותר נכון הגמרא פגשה אותו שכן רפי התנגד לפתוח דף גמרא עד שחבר לחץ עליו לנסות. "מה איכפת לך? מה כבר תפסיד?" טען החבר, ורפי אחרי כמה היסוסים, החליט לעשות טובה.  

"הגמרא כבשה אותי מיד", הוא מודה ומתוודה.

אבל כבר היית מומחה מן השורה הראשונה בתחום המחשבים, היית רגיל לחשוב בצורה מעמיקה , מה הוסיפה לך הגמרא?

"אי אפשר להשוות", מחייך רפי, "אלו שני עולמות".

יש בתורה יכולת לפתח כל נושא ולהעמיק בו עד אינסוף, עד כדי כך שלפעמים נדמה לך שהמוח שלך כבר אינו מסוגל לעכל את כמויות הידע שזורמות לך מהפרט הקטן ביותר. זה מה שמדהים בגמרא – מצד אחד זה נראה מאוד תמים, עד כדי כך שילד יכול להבין את הנושא בחצי שעה, ברמה שלו כמובן. אבל מצד שני אתה מוצא בגמרא דברים מופלאים וחשבונות עמוקים! זה בלתי ניתן להשוואה ולהסבר. לא ניתן לתיאור! כפשוטו, זה לא דבר אנושי".

אתה מסוגל להסביר את העומק הזה למי שעוד לא טעם גמרא?

רפי מהרהר לרגע ומשיב בזהירות. "החוויה של הלימוד היא לא דבר שאתה יכול להסביר לאדם. אתה יכול להגיד לו: "בוא תלמד, תגלה עולמות". אתה חייב לפתות אותו עם איזה 'סוכריה' כדי להושיב אותו ליד הגמרא. אבל אחרי שאתה מושיב אותו, הוא כבר נתפס".

"חשוב מאוד ללמוד מאדם שיודע לערוך את הגמרא כראוי. אדם שיודע להראות לך שהגמרא מתפרקת לחלקים ומן החלקים מרכיבים  שלם חדש מדהים ביופיו מבחינת המבנה ההגיוני שלו". פתאום אתה מגלה איך הכל מתחבר למלאכת מחשבת אחת – ואתה קולט שמדובר במשהו עצום! אין לזה אח ורע בעולם.

"אני זוכר שבפעם הראשונה שלמדתי 'תוספות' הלכתי הביתה מוקסם".

אחרי שנה של לימוד גמרא אתה אדם אחר לגמרי או שרק הוספת ידע?

"זה לא רק תוספת ידע. הגמרא בונה אותך בצורה שונה לחלוטין! אתה לומד דרכה להכיר את עצמך. אתה לומד לחשוב, לנתח דברים. אתה לומד להבין שכל דבר הוא מורכב. בצורת המחשבה העדינה הזאת אתה לא נפגש בשום מקום אחר. בחיים החילוניים אולי יחידי סגולה מגיעים לדברים האלו אבל כאן יושב יהודי פשוט ובאמצעות לימוד הגמרא מסוגל להגיע למעמקים! הוא נעשה אדם מחושב ואחראי יותר. הוא מקבל פרופורציה אחרת על החיים. זה משהוא עצום".