מתימן לארה"ב

יהודים מתימן הועברו לארה״ב במבצע חשאי

 

יהודים מתימן הועברו לארה"ב במבצע חשאי. 1/11/2009

 

60 יהודים מתימן חולצו לארה"ב במבצע שנמשך מאז יולי האחרון, כך דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל". גורמים רשמיים אמרו כי 100 יהודים נוספים עתידים לצאת מתימן, בשל ההסלמה באלימות כלפי יהודים. על פי ההערכות, היו כ-350 יהודים בתימן, מרביתם בריידה, לפני תחילת המבצע.

במארס האחרון פורסם כי ארה"ב מעורבת במבצע הצלה של יהודים מתימן שחלקם יגיעו כפליטים לארה"ב וחלקם יעלו לישראל. מדובר בקבוצה של כ- 300 יהודים מעיירה ריידה שמצפון לצנעה שבשנים האחרונות סבלו מהצקות קשות ופגיעות מצד שכניהם המוסלמים. עוד דווח כי מחלקת המדינה החלה במגעים בדבר גורלם של היהודים בתימן בעקבות הירצחו בדצמבר שנה שעברה של משה יעיש נהרי, אב לעשרה ופעיל בקהילה שבריידה. גורמים רשמיים ציינו כי מספר יהודים הועברו גם לישראל.

כיוון שהיהודים בקבוצה שהגיעה מארה"ב מוגדרים כפליטים הועידה להם ארה"ב מקום להתיישבות במדינת צפון דקוטה. ואולם בהשפעת עסקנים מחסידות סטמור הקבוצה התיישבה בעיירה מונסי – מקום ישוב צפון לניו יורק שבו קיים ריכוז של יהודים דתיים וחסידים. את עלויות הטסתם של היהודים מתימן מימנה ארה"ב. אך קליטתם והבטחת דיור ותנאי קיום ראשונים ימומנו מתקציב הפדרציות היהודיות ובסיוע ארגונים יהודים.

ההכנות להוצאת היהודים מתימן אמורות היו להישמר בסוד לפי בקשת האמריקאים וזאת מתוך חשש כי פרסום מוקדם עלול ליצור קשיים ומכשולים מצד גורמים קיצוניים בתימן. ואולם, פעיל יהודי מרכזי ותורם חשוב ריצ'ארד ווקסלר חשף את ההכנות למבצע בבלוג האינטרנט שלו לפני מספר חודשים. ווקסלר תקף את ראשי איחוד הקהילות בגין שיתוף הפעולה שלהם עם חסידות סטמור הידועה כמתנגדת קיצונית לציונות וכשוללת את ריבונותה של מדינת ישראל. ווקסלר גם טען כי האיחוד חייב היה לעמוד על כך שכל היהודים שיוצאו מתימן יעלו לישראל.

"ריידה היא כבר לא מה שהיתה בעבר"

מני משה נהרי, מורה בישיבה של הכפר ריידה, נרצח בדצמבר האחרון בידי מוסלמי קיצוני. לאחר הרצח, המשיכו מוסלמים קיצונים להטריד את הקהילה היהודית הקטנה ריידה בצפון תימן. רבי יחיא יעיש בן יחיא סיפר שהוא חש זר בכפרו שלו. "ריידה היא כבר לא מה שהיתה בעבר", אמר לאי-פי בשיחה מחוץ לביתו בכפר, שנמצא 80 קילומטרים מצפון לבירה צנעא. "ריידה מלאה היום במפלצות".

בתחילת שנות החמישים חיו בתימן כ- 50 אלף יהודים, אבל רובם עלו לישראל. ההנחה המקובלת היא שיהודי תימן הם צאצאי סוחרים יהודים מהתקופה הרומית שהגיעו מפרס ומסופוטמיה וסחרו עם דרום חצי האי ערב. לאורך ההיסטוריה הם היו מבודדים מהמרכזים היהודים הגדולים והצטופפו במובלעות מפוזרות בהרים של צפון תימן.

בדרך כלל היו המוסלמים בתימן סובלניים לנוכח היהודים, שחיו בשלום עם שכניהם. למרות זאת מספר בן יחיא כי הרשויות התעלמו מתלונות של התושבים היהודים על איומים ברצח שקיבלו משכניהם, ותיאר את התגברות העוינות כלפי הקהילה היהודית בכפר. לדבריו אנשים השליכו אבנים לעבר חלונות ביתו, והיהודים שיצאו לרחוב ספגו איומים."היו גם כאלה שהצמידו נשק לצווארינו, לצוואר נשותינו וילדינו", אמר.