הפיל המוזר של פִּיניאס בַּרנוּם

כל מה שמחזיק את הפיל שלך למקומו הוא בסך הכול חבל כביסה פשוט. מדוע אין הוא קורע את החבל ויוצא אל המרחבים?

לפני כמאה ועשרים שנה ניהל פיניאס ברנום את הקרקס המפורסם ביותר בארצות הברית. המונים נהרו לראות את המופעים המרתקים שלו, אבל גולת הכותרת של הקרקס היה בלי ספק הפיל, ג'מבו. ניתן לקבוע ללא צל של ספק שמאז ששת ימי בראשית לא נברא פיל שביצועיו השתוו לאלו של ג'מבו. הוא קפץ, דילג, ניתר, רקד – ועשה עוד עשרות פעולות שהותירו את הקהל פעור פה.

 

בגמר המופע, כך מספרים, היו מנהלי הקרקס מוליכים את הפיל אל מאחורי האוהל הגדול, קושרים אותו באמצעות חבל כביסה פשוט, ושם הוא היה נשאר, ממתין בסבלנות עד למופע הבא שלו.

 

התנהגותו הכנועה של הפיל משכה תשומת לב ובאחד הפעמים שאל מישהו את ברנום: "תגיד, איך הצלחת להרגיל את הפיל שלך להיות כזה צייתן? הרי באופן טבעי כל בעל חיים מבקש להיות חופשי ומשוחרר וכל מה שמחזיק את הפיל שלך למקומו הוא בסך הכול חבל כביסה פשוט. מדוע אין הוא קורע את החבל ויוצא אל המרחבים?".

 

חייך ברנום ואמר: "ההסבר לכך פשוט מאוד. כאשר קיבלנו את ג'מבו לראשונה הוא היה בסך הכל פילון קטן וכחוש. קשרנו אותו באמצעות הדבר היחיד שמצאנו – חבל כביסה פשוט –  והשארנו אותו כך. הפיל לא השלים עם מר גורלו ובמשך שבועות רבים הוא השתולל והתפרע בניסיון נואש להשתחרר מהחבל. אלא שבאותם הימים היה ג'מבו קטן וחלש, והחבל – חזק ממנו. כך נמשך הדבר עד שיום אחד נפל לפיל האסימון. פתאום הוא קלט שמאבקו נגד חבל אבוד ואינו אלא בזבוז זמן ואנרגיה. והוא הפסיק לנסות".

 

"מני אז", המשיך מנהל הקרקס וסיפר, "חלפו כבר שנים רבות. ג'מבו גדל והתחזק, ואין כל ספק שאילו היה מנסה להשתחרר מהחבל הוא היה עושה זאת בקלות רבה.  אבל אין סיכוי שזה יקרה. ג'מבו עדיין משוכנע שהחבל חזק ממנו". 

 

"אנשים מציעים לי לפעמים להכניס את הפיל לכלוב או לפחות לקשור אותו בשרשרת ברזל כדי שלא יברח. אבל אני לא דואג. אני בטוח שג'מבו יישאר כאן עד יומו האחרון, ואתם יודעים למה?",

הוא הביט בפרצופים המסוקרנים של המאזינים וסיים באיטיות: "כי הוא הפסיק לנסות".

 

לא קל היה לו, לאברהם אבינו.

 

מגיל צעיר רדפו אותו, התנכלו לו, ניסו לשרוף אותו בכבשן האש. גם בגיל מבוגר לא היו חייו רגועים. בגיל 75 הוא נדד לארץ כנען. משם נאלץ לרדת למצרים. פרעה לקח את אשתו. הוא ניהל מלחמה מול ארבעה מלכים חזקים.

 

אדם אחר היה עלול להתייאש מול כל הקשיים הללו. אדם אחר היה עלול "להחזיר את המפתחות" ולומר לקדוש ברוך הוא: "השתדלתי להיות טוב, התאמצתי לקיים את רצונך, אבל זה לא הולך. איך אפשר להקים את העם הנבחר עם בעיות כאלו?…".

 

אדם אחר עלול היה להגיב כך – אבל לא אברהם.

 

כי אברהם יודע את הסוד.  

 

הוא יודע שאף פעם אסור להפסיק לנסות. הוא יודע שגם אם הצדיק נופל שבע פעמים (והוא נופל) הוא תמיד חוזר וקם, וזה הדבר שהופך אותו בסופו של דבר לצדיק. הקימה לאחר הנפילות.

 

לא קל ללמוד בישיבה. לא קל ללכת בדרך האמת. לפעמים יש קשיים וישנם משברים ויש גם זמנים שבהם אדם אומר: "אולי זה לא בשבילי? אולי אין סיכוי?". אבל מול הקשיים הללו  צריך כל בחור לשאול את עצמו: "האם אני מרים ידיים ונכנע? האם אני מניף דגל לבן ויוצא מהמשחק? או שאני ממשיך להילחם, ממשיך לנסות, ממשיך לחתור קדימה למרות הכול".

 

כי אם הפסקת לנסות, אתה יכול להצטרף לפיל של ברנום…