מערות המנורה

74 שנים לאחר שמערות המנורה בבית שערים נחשפו לראשונה, הן נפתחו אתמול לציבור הרחב שיוכל מעתה להגיע למקום ולהתרשם מן המראה בעצמו.

 

מדובר במערכת מערות קבורה מרשימות ביותר, שלקח לכל גורמי העתיקות והשימור בישראל, עשרות בשנים כדי להכינן לביקור באופן שהמוצגים לא יינזקו – כל המוצגים הם מן התקופה שבה ישב הסנהדרין בבית שערים.

 

בבית שערים, ישב הסנהדרין ושם נערכה המשנה. המקום היה מרכזו הרוחני של העם היהודי בתקופת עריכת וחיתום המשנה ע"י התנאים הק', ובמקום זה ביקש רבי הקדוש רבי יהודה הנשיא להיקבר.

 

אתמול, כאמור, נחשפה עוד מערכת מערות קבורה, מהמרשימות שבמקום, בהן נקברו יהודים מרחבי העולם על מנת להיות קרובים למקום קבורתו של רבי יהודה הנשיא. המדובר הוא במערות המנורה, אשר עד כה נודעו בשמם המדעי – מתחם מערות 4-1, ונותרו חסויות. שבע המערות שבהן כ-600 משכבי קבורה, נחפרו כבר לפני שנים רבות, אך רק בשנים האחרונות, בפעילות משותפת של רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות ובתיאום עם משרד הדתות – בוצעו במקום פעולות שימור ופיתוח, שילוט, גינון והכשרת שבילים לביקורי קהל במקום.

 

הייחוד במערות אלו הוא מספר רב של מנורות יהודיות אשר חרוטות במקום ועיטורים רבים שהעידו על העושר הרב, כמו גם המגוון התרבותי והגיאוגרפי של היהודים שביקשו להיקבר במקום.

 

[עיתון המודיע]