פרשת לך לך

הגדול מחברו יצרו גדול ממנו

ביקש יעקב לישב בשלוה-אמר הקדוש ברוך הוא: לא דיין של צדיקים מה שמתוקן להם לעולם הבא, עוד הם מבקשים לישב בשלוה בעולם הזה? קפץ עליו רוגזו של יוסף.

איזה דור זה !

היום, כל העולם ״שכן״ של כל העולם, כולם יודעים על כולם, כולם מכירים את כולם, וקשה למדר את מוקד הבעיה.

מידת סדום

מה כל כך גרוע בכך שאני חושב שמה ששלי שלי ומה ששלך שלך?

נסיעת מבחן

כאשר יאמרו לאדם התסכים לקבל מליון דולר? וודאי שיציית ויקח, אך כאשר יאמר לו להיפך, התסכים לתת לצורך חשוב חלק קטן מסכום זה? יהסס לפני שיפתח את ידו.

לך לך, אל… עצמך

הקב״ה אומר לכל אחד ואחד מאיתנו ״לך לך״ - לך אל עצמך, אברהם אכן שמע את הקריאה האלוקית הזאת. אנו מקווים שכולנו נצליח לשמוע אותה ביום מן הימים.

האדם בכּור הנסיון

הנסיון, נועד לבדוק את דרכינו... האם מאמינים אנו... האם בוטחים אנו... האם נשאל שאלות, למה, מדוע, להיכן, ולאיזו מטרה...

עבודת אלילים בימינו

ההבדל בין עבודת אלילים למונותאיזם, הוא שהאליל זקוק לך, וטוב לך שהוא זקוק לך. א-ל יחיד, לעומת זאת, אינו זקוק לך, אז מוטל עליך לגלות בעצמך מה יגרום לך להרגיש טוב.

מזל טוב

כל אדם נולד תחת השפעה אסטרולוגית, האם ניתן לשנות את המזל?

הנסיון הראשון

צלצול הטלפון הפריע את מנוחתי… שלום, כאן מדברים מ… ברצונינו להפתיע אותך במתנה חד פעמית שלא תחזור על עצמה שוב… עליך לאשר לנו כעת את הסכמתך לקבלת המתנה ו… הפסקתי את הקול לרגע… שאלתי, מה יש לכם להציע לי כמתנה? אני מכיר את כל החברות השונות המתקשרות מידי פעם בפעם 'לבשר' על הזכיה הגדולה ולשלםקרא עוד...

תרבות הגוף

מול תרבות החומר המערבית המשועבדת לתשוקות הגוף, בלא שום כוונה להשליט עליו את ערכי הרוח. ניצבת היהדות כמאחדת את הכוחות המנוגדים הללו. באמצעות מערך מצוותיה היא מעניקה לגוף את האיזון ואת ההרמוניה.

שרשרת הדורות החזקה בעולם

הקהל שגדש את בית הכנסת עמד על רגליו בדריכות. המוזמנים כולם כבר הגיעו, איש מהמשפחה הרחבה לא ויתר על ההשתתפות באירוע. הייתה זו שמחת ברית המילה לבנם הטרי של הזוג האהוב במשפחה. השקט ששרר באולם נקטע בבת אחת, עת נכנס המוהל לאולם והטקס התחיל רשמית. "אשר קדשנו במצוותיו וצוונו להכניסו בבריתו של אברהם אבינו" בירךקרא עוד...

עיניו של לוט

לוט הלך אחר עיניו. לא ההכרה והמוסר הובילוהו. העיניים שאינן שבעות מהפיתוי הקורץ בבקעה, הן הוליכוהו אל סדום ועמורה.

הארץ המובטחת

האם כדי לעבוד את ה׳ בשלווה לא היה טוב יותר שנחלתנו תהיה אי שם בפאתי אסיה, או באי מבודד אחר - בניו-זילנד וכדומה?

למה יש מדענים שלא מאמינים בבורא עולם?

איך ייתכן שיש אנשים שמאמינים שהעולם נברא מעצמו, אך לא יאמינו לנו אם נראה להם בגד ונספר להם שהוא נתפר מעצמו? לקחנו את התשובה מתוך מאמר של הרב ירחמיאל קראם לפרשת השבוע.

משמעותו של נסיון

הניסיונות הם חלק בלתי נפרד מהמתכונת שהועיד הבורא לאדם בחייו. האדם הורד לעולם הזה כדי לעבוד את בוראו ולעמוד בהצלחה בניסיונותיו

השם "אברהם"

שינוי שמו של אברהם אבינו חרג מהמסגרת האישית. לשינוי זה היתה השפעה ברוכה על עתיד האומה שיצאה ממנו, ולכן זכרו של שינוי זה מודגש גם כעבור דורות רבים.

כוחו של ישמעאל

שלושת אלפים שנה חלפו ואנו עדיין מביטים בעיניים כלות בכוח התפילה ובקנאותם הדתית של צאצאי ישמעאל

אמונה תמימה ואיתנה

לבני ישראל יש ייעוד נצחי ולשם כך דרוש עם בעל חוסן פנימי מיוחד, עם שבכוחו לעבור היסטוריה קשה מאד.

אברהם יוצא לדרך…

בגיל שלוש החל מסעו של אברהם. מסע מחשבתי מפרך, גדוש סבל וייסורים, עמוס שאלות ומאבקי נפש. מסע שנמשך עד גיל ארבעים

הרוב צודק?

האם כל המעשנים הינם חסרי השכלה? אנאלפבתיים? לא ולא! ביניהם אנשי רוח ומדע, חכמים ונבונים, מכל שכבות האוכלוסייה ואף רופאים ידועי שם. הכיצד? וכי אבדו כל אלו את שפיות דעתם?