האם זו הדרך - להיות כל היום בטירוף של לימוד והספקים?

הגדל

 

 

   

שאלה:

ההנהגה  בציבור החרדי היא רק לשבת וללמוד תורה. יצא לי להיות בישיבה וראיתי מולי אנשים שרק יושבים ולומדים. זה נראה לי פנאטיות קיצונית לחלוטין, האם זו באמת הדרך להיות כל היום בטרדות מטורפות של לימוד והספקים? מחילה על אופן הניסוח אבל זה מקומם אותי. 

 


 

   

תשובה:

 שלום רב! זה נכון שבישיבה עוסקים בלימוד תורה ושאר עניני עבודת השם בלבד, אבל בזה מונח עיקר התועלת של לימוד בישיבה לעומת לימוד תורה שלא במסגרת של ישיבה.

 

כל הענין של ישיבה קדושה זה שאדם יקח לעצמו תקופה של כמה שנים (או פחות, תלוי באיזה גיל הוא נכנס לישיבה) לפני שהוא מתחתן, שאז עדיין אין לו טרדות של משפחה, והוא ישקיע את עצמו בעולם הרוחני, שזה כולל לימוד תורה, תפילות רציניות, עבודה על תיקון המידות וחיזוק היראת שמים ואהבת השם.

 

תקופה כזו שאדם יעשה בישיבה תעניק לו המון כוחות, סיפוק, הנאה, איכות חיים רוחנית, קדושה וחשיבה מפותחת. הרווח שיהיה לו מכך יהיה רווח לכל החיים, ולכן מי שמסוגל ללמוד בישיבה, ההפסד אם הוא לא יעשה זאת, גדול מאד.

 

גם אם לומדים בישיבה, לא צריך להסתכל על זה כטרדות מטורפות של לימוד והספקים, כהגדרתך. אדם צריך ללמוד לפי היכולות שלו, ובאופן שהלימוד יהיה לו נעים ויתן לו הרגשה טובה ושמחה, וכפי שאומר הפסוק "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום". אם אדם לומד בישיבה והוא מרגיש מתח נפשי, צריך לבדוק מדוע הוא מרגיש זאת, אולי הוא העמיס על עצמו יותר מדי, אולי הישיבה לא מתאימה לו, אולי חסרה לו הבנה נכונה בדרך עבודת השם.

 
בברכה
יעקב
 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד