המלחמה במחשבות!

הגדל

 


 

   

שאלה:

אני לא יודע מה לעשות, כל הזמן מגיעות אליי מחשבות רעות לראש, ואני מנסה לחשוב מחשבות אחרות, אבל זה לא נגמר. ואין לי כוח למלחמה הזאת שנמשכת כל היום.

 


 

   

תשובה:

 

הקושי שלך מובן בהחלט. הגמרא אומרת (בבא בתרא קס"ד:), שמהרהורי עבירה האדם לא ניצול בכל יום אלא במאמץ גדול. זו באמת העבודה שלנו. ותדע שעל המחשבה הראשונה שמגיעה אליך בלי כוונה, אתה לא תיענש, כי מה יכולת לעשות.

 

אולי יעזור לך לדעת שבכל פעם שאתה מתגבר על המחשבות הרעות, יש לקדוש ברוך הוא תענוג גדול, וההתגברות הזאת היא יקרה מאוד בעיניו. כשתדע את זה, אתה לא תתייאש מזה שאתה צריך להילחם במחשבות שלך.

 

בשביל להבין את זה, אומר לך משל ונמשל מהספרים הקדושים. המשל מספר על מלך אדיר וחזק שהגיע יום הולדתו והוא רצה לערוך נשף מפואר. מה עשה? הוא ציווה לעבדיו שישכרו פועלים, יבנו אצטדיון גדול ויפה ויביאו הרבה חיות טורפות. הכינו העבדים את הכל בדיוק כמו שהמלך רצה. ביום הולדתו של המלך, התיישבו הוא וכל עבדיו באצטדיון, ציווה המלך לשחרר את כל החיות כדי שיילחמו אחת בשנייה, והמלך הסתכל ונהנה מאוד.

 

והנמשל, כתוב בתיקוני הזוהר (סוף תיקון י"א), שמחשבות רעות הן כמו חיות טמאות ומחשבות טהורות הן כמו חיות טהורות. מהשמיים מכניסים בכוונה לאדם לראש מחשבה רעה, שהיא כמו חיה רעה, כדי שהאדם יתגבר על המחשבה הרעה בעזרת מחשבה טהורה, שהיא כמו חיה טהורה. וכשהאדם מנצח את המחשבות הרעות, יש לקדוש ברוך הוא תענוג גדול מזה.
עבור לתוכן העמוד