כשאני נכשל, אני מרגיש רשע

הגדל

 


 

   

שאלה:

כשאני נכשל, אני מרגיש כל כך רע. אני מרגיש רשע בגלל שלא התנהגתי כמו שצריך, וההרגשה הזו מחלישה אותי מאוד. אין לי יותר שום חשק להתגבר אפילו על מה שאני יכול להתגבר.

 


 

   

תשובה:


בוא נסתכל ביחד על מה שקרה לך. אתה לא רצית לעבור על רצון השם, רק בגלל הפיתוי החזק של היצר אתה נכשלת. עכשיו שים לב כמה ערמומי היצר הרע. קודם כל הוא מפתה אותך לעשות דבר שבאמת אתה לא רוצה לעשות,

 

ואחרי שאתה נכשל הוא בא וטוען: 'הנה אתה רואה, זה מה שאתה! רשע!' וזה כשבאמת בכלל לא רצית לעשות מה שעשית. אפילו אם היה נראה לך באותו רגע שכן רצית לעשות את זה, על זה אומרים הרמב"ם ועוד הרבה צדיקים, שבאמת הנפש של האיש הישראלי (כלומר היהודי) היא תמיד רוצה רק לעשות טוב. ואם בכל זאת האדם רוצה חלילה לעשות את ההפך מרצון השם, זה רק בגלל פיתוי היצר, אבל בפנים, הלב של האיש הישראלי הוא רוצה בטוב.

לכן תבין, שהכישלון הרגעי שלך, הוא לא מייצג אותך בכלל, וזה לא אומר שאם נכשלת אז אתה רשע, כי אתה באמת לא רצית את זה בכלל. ותזכיר לעצמך בשעת הירידה והכישלון, שבאמת אתה לא רוצה אתה זה, ומה שאתה רוצה באמת זה לעשות את רצון השם.

 

ובמיוחד שבאמת, גם באותה פעם שנכשלת, זו פעם אחת מבין הרבה פעמים שהצלחת וכן התגברת, אז למה לך להתמקד בכישלון ולהתעלם לגמרי מהדברים הטובים שעשית? כל המחשבות האלה, שאתה חלילה רשע, ולכן אין טעם שתמשיך להתגבר, זה הכל עצת היצר הרע. הוא פשוט רוצה לעשות לך תדמית רעה בעיני עצמך, הרבה יותר ממה שאתה באמת. לכן אין שום הגיון בזה שאם נכשלת פעם אחת, אז תפסיק לנסות לעשות לפחות את מה שאתה יכול לעשות.

עבור לתוכן העמוד