אני סובל מזה שנים מחרדות ודכאון, קשה לי!

הגדל

 

   

שאלה:

אני סובל מזה שנים מחרדות ודכאון, וגם היו תקופות שנעזרתי בתרופות. אמנם לאחרונה מצבי הוטב, אך עדיין מידי פעם אני נכנס למצבים נפשיים לא קלים. אבקש את תשובת וברכת הרב. 

 


 

   

תשובה:

 

שלום, צר היה לי לשמוע על הקשיים שלך, שתזכה בעזרת השם בקרוב לבריאות איתנה ולהצלחה בכל הענינים.
 
מה שאתה צריך לעשות, שיכול מאד לעזור לך, זה לעשות הרבה "עבודה רוחנית". כוונתי בזה שאתה צריך לחזק מאד את הקשר שלך עם הקדוש ברוך הוא.

להרגיש כמה שהוא קרוב אליך ואתה קרוב אליו, ולהרגיש איך שהוא איתך והוא שומר עליך, וכל הדברים שאתה רואה מסביבך, זה בעצם גם דברים שהקדוש ברוך הוא עושה, עם מטרה טובה שידועה לו. וגם צריכים לחזק את ההרגשה שאם אני זוכה לעשות משהו שמשמח את הקדוש ברוך, זו זכות כל כך גדולה, ששווה יותר מכל הון שבעולם, וצריכים להיות מאושרים מכך עד הגג.
 
כל פעם שתופסת אותך איזו חרדה, תגיד לעצמך מילים של אמונה ובטחון, ותנסה לשכנע את עצמך עד כמה שאתה יכול, שהכל זה הבורא יתברך עושה, ואין לפחד כלום, הוא שומר אלי ודואג לי, ואני נמצא בידיים טובות, מסורות ואוהבות.
 

כשאתה מרגיש תחושות של דכאון, תנסה לרומם את השמחה שלך על ידי ריכוז בדברים הטובים שיש לך, בתכונות הטובות, במעשים הטובים שאתה זוכה לעשות, ובכל דבר שהוא חיובי שיש לך בחיים. תבין שכל החושך שבחיים זה הכל כלום לעומת מצוה אחת שזוכים לקיים, לעומת תפילה אחת שזוכים לעשות, לעומת רגע אחד של תורה או של גמילות חסדים. אם תבין את זה לעומק, תבין גם איזה אדם מאושר אתה יכול להיות.
 
חשוב מאד להדגיש שכל מה שכתבתי לא בא כתחליף לטיפול תרופתי לפי הצורך, אלא כתוספת.
 
בברכה,
יעקב

עבור לתוכן העמוד