ראיון מיוחד: ה'משגיח' - הרב יעקב הורביץ

עם תחילת 'זמן אלול' בישיבה, נפגשנו לשיחה עם 'המשגיח' הרב יעקב הורביץ שליט"א
11/08/2010
הגדל


בימים ספורים מתחילת הזמן אתם מתמודדים עם קליטת התלמידים החדשים בישיבה יחד עם המשימה שזה עתה הסתיימה המעבר של מסיימי המחזור בישיבה לישיבות גדולות, הרעיון והבשורה להקמת הישיבה הוא ייחודי וראשוני, ולמעשה הועמד בפני מבחן בעת המעבר של בוגרי המחזור הראשון אל הישיבות הקדושות, כיצד מסכמים בישיבה את המבחן הראשון?


 

בכל הקשור להצלחה במבחנים אין ספק כי ההצלחה הייתה מעבר למשוער, ובכל מקום בו נבחנו התלמידים הוא הותירו רושם חיובי שהוכיח את צדקת הדרך בהקמת הישיבה במתכונתה, מצד שני ברור לנו כי מחכים קשיים בראשית הדרך, בכל זאת הם יוצאים מחממה של ממש אל העולם הגדול.

 

האם אכן התגלו קשיים מיוחדים בתחילת דרכם?

בהחלט, המעבר לחלקם היה הלם גדול ובימים הראשונים קיבלנו טלפונים מהבחורים ומההורים, הרבנים נסעו במיוחד לישיבות עזרו ועודדו, ואנו ממשיכים ללוות אותם, בסה"כ מבחינת רמת הלימוד והירא"ש הם בנויים כבני ישיבות לכל דבר, הקושי הרי קיים אצל כל אחד וגם אצלם קצת יותר אך ב"ה יש להם גב חזק ותמיכה איתנה, ושאיפות שהם קנו בישיבה ובעז"ה אין ספק שיצליחו.

 

ברשותכם נעבור ל'משמר הנכנס' איך ההתמודדות של הימים הראשונים?

הבחורים הצעירים הנכנסים לישיבה, בנוסף לקשיי הסתגלות של כל דור צעיר זה בכל עולם הישיבות, הרי הם צריכים להתמודד גם עם קשיי לימודים והנהגות ישיבתיות השונים מהרגלם. כדי להקל על כובד הדבר, מקבלים כל הצעירים הדרכה כללית ופרטית על כל סוגי הקשיים העומדים בפניהם, וכאשר ידוע הקושי ומהו הקושי, חלק גדול מהתרופה נמצא בידם, כיון ש'הנסתר' 'הנעלם' והבלתי ידוע' מכביד יותר מהכל...

 

וברמה המעשית כיצד כל זה מתבצע, יש גם לבחור הרגלים שונים מצורת בן ישיבה, מחשב, כדורגל, וכדו', איך פתאום הוא נהיה 'בחור ישיבה'?

בד בבד מחלקים את השיעורים לחלקים קטנים – מנות קטנות, גם לנושאים אחרים מעניינים, ובעיקר בתקופה הראשונה, וכן הישיבה מוצאת זמנים בהם מתאפשר לבחורים להשתחרר ואף לשחק ולהתאוורר כך שגם בחור שהיה רגיל למחשב או למשחק כדורגל וכדו' מוצא שהוא בא על סיפוקו, ובשילוב כולל, מוצא הבחור הצעיר את עצמו מצליח להתמודד, ואינו יודע איך זה קורה!

 

יש בחור שמתרגל ומצליח לעמוד במשימות מבחינת הדרישות של הישיבה, אבל מפריע לו המרחק מהבית, הגעגועים, איך אפשר לעזור לו שלא יפסיד הכל בגלל זה?

צריך לדעת בעניין הזה, אין זו מחלה ובוודאי אין זו תופעה חריגה, ואין היא שייכת למקום זה או אחר, זוהי תופעה בריאה של כל צעיר היוצא ממקומו הקבוע שבו למד מס' שנים ורכש מעמד בחברה הישנה והרגילה, והוא עובר למקום חדש נכנס לחברה חדשה, נכנס ללימודים חדשים ויש לו תוספת של ניתוק זמני ממקור החום - הבית, הדבר הזה מביאו לידי זעזוע, שחפץ הוא לחזור למקום החם והמרגיע – הוא הבית, כולם עוברים זאת מי יותר ומי הרבה יותר, אבל לכולם הדבר קיים, וכאשר נושא זה נפתח ומשוחחים עליו ויודע הצעיר שאין הוא מסכן אלא בריא בנפשו ומותר לו אפי' לבכות הדבר מאוד מקל עליו ובתוספת מעט עידוד פינוק וממתק... פתאום הכל נגמר.

 

למרות כל הדברים אני בטוח שגם אחרי שבחור התגבר על הקושי, עדיין שבת בישיבה זה קושי שונה?

צוות הישיבה משקיע מחשבה רבה הן בפן הרוחני והן בפן הגשמי רעיונות שונים, רבנים אורחים, עונג שבת, פעילות מיוחדת במוצ"ש וכו', האווירה בשבת כל כך נעלה, התפילה והשירה כ"כ מיוחדת, שהבחורים מחכים בערגה לשבתות אלו.

 

 

לקראת סיום מבקש המשגיח לסיים את הראיון בכמה מילים לדרכה של הישיבה:

 

מטרת הישיבה כפי שהורו והטוו לנו רבותינו שיחי', היא קבלת אותם בוגרי תלמודי תורה תורניים, בחורים איכותיים שואפי לימוד אשר אינם יודעים צורת ישיבה מהי, ולכן פחדם מעולם הישיבות מביא אותם לחשש שאין מקומם בעולם הישיבות. אותם בחורים צעירים במידה והיו הולכים לישיבות רגילות היה חשש גדול מנשירתם , הן בגלל פחדם והן בגלל השינוי במנטאליות שלהם משאר תלמידי הישיבה.

 

כאשר הם באים למסגרת הישיבה אצלנו הם מוצאים שאין הם שונים כלל משאר התלמידים, הם לא חריגים, מבינים אותם יותר ומקילים עליהם את ההסתגלות, ומצד שני הם רואים חברים מאותה מסגרת או בדומה לה כיצד התמודדו ונראים כבר כבני ישיבה מצליחים, וזה כמובן נוסך בהם רצון ותקווה להצליח גם הם, וכאשר נמצאים בהרגשה שאיני חריג אינני שונה, אלא שווה בין שווים, נקודת ההתחלה הרבה יותר גבוהה עם אחוזי הישרדות והצלחה מלאים, והניסיון הוכיח.

 

 

תודה רבה ובהצלחה רבה.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד