ראיון מיוחד: מחנה קיץ 'קמפ' הישיבה לצעירים

לקראת ימי בין הזמנים ומחנה הקיץ – 'קמפ' של הישיבה לצעירים, ביקשנו לשוחח עם הרב יעקב מויאל שליט"א מרבני ומקימי הישיבה.
12/07/2010
הגדל


הרב מויאל, נתחיל ברשותך בסיבות לקיום המחנה?

 

זה לא סוד עבור מי הוקמה הישיבה, והניסיון של ארגון 'אחינו' אף הוא ידוע לכולם, השנים הרבות שאנחנו ב'אחינו' מטפלים בנוער בתוך הישיבות מלמדות שיש סיכון מיוחד בקיץ, יש תאריך שבעולם הישיבות לא אומר כלום, 'הראשון לשביעי', ביום זה יוצאים אלפי תלמידים לחופש, הבחורים שאנחנו מטפלים בהם יש להם אחים ואחיות, שכנים, חברים שיוצאים לחופש, והם לא יוצאים וזה משבר מסוים, והחופש אם הוא מסוכן בירושלים, ובבני ברק, ודאי שהוא מסוכן פי כמה וכמה באשקלון בבאר שבע ובטבריה.

 

אחד הרעיונות בהקמת הישיבה היה לקחת את המסקנות שהתנסינו בהם ולשים אותם בתוך הישיבה שלנו.

 

 

אני מבין את הפיתרון לסכנה שבחופש עצמו אבל מה הקשר לסכנת 'הראשון לשביעי' כפי שאתם קוראים לזה?


 

המחנה מתחיל כבר אחרי "שבועות" החודשיים שלפני המחנה הם באווירת חיזוק והכנה למחנה, הרי מחנה כזה עולה מעל אלף שקל לתלמיד, ברור שא"א לדרוש מהורי התלמידים סכום כזה, וכל ישיבה מסבסדת את מחנות הקיץ, אלא שאנחנו מגדירים את הסבסוד באופן שונה, יש סכום מינימום שאותו ההורים משלמים והשאר הבחורים "משלמים", איך? על כל תפילה שבאים בזמן מקבלים נקודות, על סדר שלומדים בו כפי שצריך גם מקבלים נקודות, אח"כ הנקודות מתורגמות לזיכוי במחנה, אם אתה נכנס היום לישיבה האווירה היא חזקה מאוד, לימודים, תפילות וכו', בחור שנמצא ומונח בעניין מתמודד יותר בקלות את הקשיים בחוץ.

 

המחנה מתקיים שבוע אחד מתוך שלושת השבועות של בין הזמנים, מה עם שאר הימים?

 

אנחנו לא מבקשים ח"ו לנתק את הקשר של הבחור עם הבית והסביבה הטבעית, להפך יש בזה גם יתרון והזדמנות להביא לידי ביטוי את כל מה שהוא קנה בישיבה מבחינת מוסר ומידות כשהוא במבחן המציאות, מה שכן המושג הזה של "החופש הגדול" הוא בעייתי, ועם המציאות הזו יש להתמודד בצורה חכמה, הנוסחה הזו שבשבוע הראשון הוא עוד מחובר לישיבה, באמצע 'קמפ', ובשבוע האחרון הוא כבר נכנס לאווירה של להתארגן לקראת הישיבה, מה שקורה שהוא בעצם 'ישיבה בוחער' לאורך כל "החופש הגדול".

 

קורה שבחור מודיע 'אני לא משתתף' במבצע ההכנה ל'קמפ'?

 

אמנם המבצע מוגדר כהשתתפות הבחורים בעלות הקמפ אך יש סכום מינימום בנקודות שבחור חייב להשיג בשביל להצטרף למחנה, כך שהשטייגען מקיף את כולם...

 

בוא בחור ויגיד אני לא מעוניין לנסוע ל'קמפ'?

 

בשנה שעברה לא היה דבר כזה ועד כמה שידוע לי גם השנה כולם מבקשים לנסוע, תשאל אותי למה? יש במחנה אטרקציות ופעילויות ברמה גבוהה ביותר שאין בחור שיסרב לנסוע, אתן לך דוגמא בשנה שעברה היו לנו בין היתר טיולי ג'יפים, מצנחי רחיפה, דברים שבחור לא יהיה לו בשום מקום.

 

לדעתך חייבים פעילויות כאלו, ברמה כ"כ גבוהה, או שניתן להסתפק בפחות מזה?

 

אל תשכח מאיזו סביבה הם באים ועם אילו פיתויים הם נלחמים בסביבה הטבעית שלהם, ואנחנו הרי מצד אחד רוצים שכולם יבואו, מצד שני לא רוצים שזה יהיה 'חובה' אתה חייב לתת משהו מפתה, שיהיה להם קל לוותר, צריך להילחם עם היצה"ר בכלים שלו.

 

נעבור ברשותך ל"כובע" האחר שלך, כפעיל מרכזי ב'פרוייקט טורנטו', למי שלא מכיר במילה מהו 'פרוייקט טורנטו'?


 

אנחנו בארגון 'אחינו' נמצאים משך כל השנה בבתי הספר התורניים וברשתות החינוך בפריפריה, ופועלים לכוון את תלמידי כיתות ח' לישיבות הקדושות ובעיקר לישיבות המותאמת עבורם, מעבר לכך גם לאחר שהגיעו לישיבות יש "טיפול המשך" – אנחנו מלווים אותם בתוך הישיבות.

 

אתם נמצאים בעצם באותה סכנה גם כלפי התלמידים שרשומים לישיבות והם כבר בחופש האם אין סכנת נשירה אצלם?

 

אתה צודק שהחופש מזמן נשירה, בשביל זה אנחנו לא באים לביה"ס יום אחד רושמים לישיבה והולכים הביתה, אנחנו שם כבר מתחילת שנה יוצרים קשר חברות עם התלמיד, ויחסים של אימון עם המשפחה, כך שגם בחופש אנחנו בקשר טוב ובריא, ונפגשים הרבה ומקימים פעילויות שונות לתלמידים, ויש גם מחנות קיץ לקראת תחילת הזמן.

 

 

נחזור לישיבה לצעירים, אתה קשור מאוד לנושא הרישום לישיבה, ישנם הבדלים בין שנה זו לשנים קודמות?

 

בימים אלו אנו מוציאים מחזור ראשון לישיבות גדולות, יש לנו היום קבלות על הנוסחה של הישיבה, כשרואים את הבחורים ואת ההצלחה, המנהלים והמחנכים שמחים לשלוח תלמידים, כשהישיבה עוד לא קמה זה היה רעיון "על הנייר" היום זה ממש.

 

לסיום מבקש הרב מויאל לחזור ולהזכיר את ההצלחה והס"ד של מחנה הקיץ בשנה שעברה, "לדעתי העובדה שקודמים למחנה חודשיים של שטייגן והתעלות זה תורם המון להצלחה של המחנה וגם כשבאים מתוך לימוד ההתנהגות היא אחרת".

 

תודה רבה ובהצלחה רבה.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד