מתכון פלא לשיפור השכל

טוענים שלימוד גמרא עושה את האדם לחכם יותר, האומנם?
הגדל

 

 

 


שאלה:

כמה פעמים יצא לי לשמוע את הטענה שלימוד גמרא בישיבה משפר את היכולת השכלית של הלומד. רציתי שתרחיבו בעניין זה ותסבירו איך ומדוע דבר זה קורה?

 

תשובה:

על השאלה הזאת ניתן להשיב בכמה רבדים. ראשית, התורה נקראת 'מחכימת פתי'. היא מחכימה את האדם שבלעדיה יהיה פתי. כדי ששכלו של האדם יפעל במלוא הכושר הוא צריך לאמן את המוח ולכוון אותו על פי התדר הנכון.

 

זה כמו שמכוונים מיתר של גיטרה על מנת שיפיק את הצליל הנכון. אם לא יכוונו את המיתר בצורה הנכונה אזי המנגינה כולה תצא מזויפת. בדומה לכך, אדם שמוחו לא כוון בצורה הנכונה ימשיך לזייף, לכל אורך ימי חייו. התורה מעניקה למוח את הכוונון המושלם, את הכוונון האלוקי.

 

גם שיטת הלימוד בישיבה תורמת את חלקה בחידוד שכלו של האדם. הלימוד נעשה ב'חברותא', כלומר זוג תלמידים שלומדים את החומר ביחד ומתנצחים יחדיו בהבנתו. לא מדובר על האזנה פאסיבית ודקלום מונוטוני של דברי המורה.

 

כל תלמיד מבקש להוכיח שהצדק בסוגיה כהבנתו אבל לשם כך עליו להתמודד בגבורה עם ההסתייגות שמעלה בן-זוגו ללימוד. באופן כזה שניהם מחדדים האחד את השני ומנתחים ביסודיות את הסוגיה עד שהם מגיעים לאמת המוחלטת, או עד שמתבהרת להם בצורה מוחלטת היכן קיימות נקודות של אי הבנה.

 

שיטת הלימוד הזאת אינה מותירה מקום לעצלנות מחשבתית או להבנה מעורפלת. היא תובעת את מיצוי מלוא כוחות השכל ואת גיוס כל תעצומות הנפש בלי רמאויות וללא שקר עצמי. באופן כזה התלמיד מתרגל לחשוב ישר, לחשוב באופן ממוקד ולהבחין בין האמת לבין מה שרק מתחזה לאמת.

 

ויש גם נקודה שלישית. התורה נקראת 'אור' כמו שכתוב: 'כי נר מצווה ותורה אור'. האור תפקידו לסלק את החשיכה.

 

יש בתורה סגולה רוחנית של סילוק הטמטום והבערות מהלב. נכון שהסבר זה נשמע 'מיסטי' יותר מקודמיו, אולם מי שיבקר בישיבה ויתבונן בדברים במו עיניו, או עוד יותר טוב - מי שבעצמו ישב ויתנסה בלימוד התורה, יווכח על נקלה שאכן כך פועלת התורה. היא מזככת את ליבו, נשמתו, ושכלו של הלומד, ומרוממת אותם לדרגה גבוהה יותר. וזה בדוק ומנוסה.  

 

 

יש לך עוד שאלות על לימוד תורה, מתעניין על ישיבה, רוצה שפעיל אחינו יצור איתך קשר, לחץ כאן >>> ונשמח לעמוד איתך בקשר!

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד