למה פורים נהיה קטן?

'פורים קטן' חל רק בשנה מעוברת, בחודש אדר הראשון. חודש אחריו חוגגים את הפורים הגדול במשתה, שמחה, מקרא מגילה ומתנות לאביונים.
הגדל

ביום ה-14 בחודש אדר א', מציינים ברחבי העולם היהודי 'פורים קטן', ולמחרת בט"ו באדר ראשון מציינים 'פורים קטן' בערים המוקפות חומה מימות יהושע בן נון.

מה זה פורים קטן? למה מציינים אותו? אילו הלכות נוהגות בו? והאם יש מצווה לשתות יין במהלכו?

ובכן פורים קטן הוא היום בו היינו חוגגים את חג הפורים אלמלא היתה השנה הזו מעוברת. כלומר, שנה שבה מופיעים בלוח העברי 13 חודשים במקום 12. הסיבה לכך שאנו מעברים את השנה היא בגלל שהתורה ציוותה עלינו שחודש ניסן בו אנו חוגגים את חג הפסח, יהיה בעונת האביב, ובגלל שחודשי הלבנה קצרים מעט, נוצר במשך הזמן פיגור אחרי חודשי החמה.

כך למשל אנו רואים להבדיל אצל המוסלמים שלוח השנה שלהם פועל רק לפי הלבנה ואינו מתאזן ב'שנה מעוברת' מדי פעם, שחודש הרמדאן נחגג אצלם בעונות שונות. פעם היה הרמדאן בעיצומו של הקיץ, עבר לחורף והיום מציינים אותו המוסלמים במקביל לחודש אב שלנו, שמגיע בימות הקיץ הלוהטים כמובן.

כאשר אנו מעברים את השנה אנו מציינים פעמיים את חודש אדר. "אדר ראשון", ו"אדר שני", או בקצרה "אדר א'" ו"אדר ב'".

חכמנו זיכרונם לברכה קבעו שהלכות הפורים וכל ההלכות הקשורות לחודש אדר יהיו נוהגות רק באדר השני, ולא באדר ראשון. לכן ימי הפורים שהם י"ד ו-י"ג באדר אינם נחגגים כימי הפורים, אלא רק באדר השני.

עם זאת, למרות שלא מקיימים את מצוות הפורים באדר ראשון, יש מעט הלכות שכן נוהגות גם ב'פורים קטן', אותו אנו מציינים כאמור באדר ראשון – ההלכות הללו הן שבפורים הקטן לא אומרים 'תחנון' בתפילה, וכן אסור להספיד את המתים או לצום. היו מחכמי ההלכה הגדולים שגם ערכו סעודה גדולה בפורים קטן, וזה מנהג יפה, אך הוא אינו חובה.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד