אבני בנין

הגדל


פרשת וארא מספרת כיצד מחולל אהרן ניסים לעיני פרעה, וכיצד הוא הופך מטה לנחש.

ואיך מגיב על זה פרעה? "לא חוכמה!" הוא אומר - "חסרים מכשפים במצרים?!" ואז הוא קורא לילדיו הצעירים, שמצליחים גם הם להפוך מקלות לנחשים!

אז מה קורה כאן? ברור שאלוקים היה מודע לרמת הכישוף המתקדמת במצרים. אז מדוע הוא נתן לאהרן להציג מופתים שניתן בקלות לחזור עליהם?

ה' רצה שהמצרים ייתפסו לחשיבה השגויה, שהם יכולים לעקוב אחר משה ואהרן צעד אחר צעד, כדי שאחר כך – כשיציגו משה ואהרן ניסים גדולים יותר – ידעו המצרים המומחים להעריך את כוחותיו האדירים של הקב"ה.

וזה בדיוק מה שקרה. לאחר המכה השלישית – מכת כינים – קורא פרעה לחרטומים כדי שיחזרו על מה שעשו משה ואהרן. אבל הם לא יכולים לעשות את זה. אז פונים המכשפים אל פרעה, מתוך מודעות לכוחו האינסופי של ה', ומודים: "אצבע אלוקים היא".

התלמוד מסביר שהכינים היו קטנות מכדי שלמכשפים תהיה עליהן שליטה. במידת מה, זה מזכיר את העולם של ימינו. המדע מציג בפנינו פלאים רבים – אנרגיה אטומית, טיסה לחלל, הנדסה גנטית. אבל כל אלו מתבססים על משאבים ואנרגיה קיימים, על חומרי יסוד מוכרים. אז מאין הגיעו היסודות הוותיקים הללו? מהו המקור לַכּוֹל?

זה המקום שבו נכנס לתמונה האלוקים. בריאה של יש מאין – בריאה של אבני הבניין הזעירות של החיים – זה דבר שרק אלוקים יכול לעשות – בהווה, בעבר ובעתיד. ומהמפגש בין אהרן ופרעה, אנחנו לומדים לא לאבד פרופורציות.

 

[אש התורה]

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד