עשרה בטבת - למה, כמה ומתי?

צום 'עשרה בטבת'. בשורות הבאות תקראו על כל מה שאתם צריכים לדעת על הצום ועל הלכותיו
הגדל

בחודש טבת מציינים בני העם היהודי בכל מקום בעולם את 'עשרה בטבת'. זהו יום אבל, בו אנו נמנעים מלאכול ולשתות, מרבים בתפילה ובאמירת סליחות, ומחזקים את האמונה שיום יבוא ומשיח בן דוד יגאל אותנו, ואז ירד בית המקדש משמים ונזכה לגאולה השלמה.

למה דווקא בעשרה בטבת?

היום העשירי בחודש טבת הוא היום בו הגיעו נבוכדנצר מלך בבל וצבאו הענק, לחומותיה של ירושלים עיר הקודש. בעשרה בטבת החלו הבבלים להטיל מצור כבד על העיר, אין יוצא ואין בא.

במשך שנה וחצי נמשך המצור עד שחומת ירושלים קרסה, הבבלים פרצו פנימה ולקחו את תושבי ירושלים בשבי, והחריבו את בית המקדש.

חכמינו זכרונם לברכה, התייחסו לעשרה בטבת כאל היום שבו החל החורבן עצמו. נכון שעבר זמן רב מאז ועד שבית המקדש היה למאכולת אש, אבל 'תחילת הפורענות' הייתה בעשרה בטבת. זה היום בו החלו הצרות, זה היום שבעקבותיו רעבו מיליוני יהודים ללחם, מיליונים נלקחו בשבי ונמכרו לעבדים, מיליונים נוספים מתו ברעב, בצמא ובחרב.

איך עושים את זה בפועל?

ההלכות של עשרה בטבת פשוטות מאוד. צריך להימנע מאכילה ושתייה מהבוקר ועד הלילה, כשהבוקר מתחיל החל מעלות השחר, בשעה 5:20 בערך, ועד צאת הכוכבים בערבו של יום הצום, בשעה 17:10 בערך.

מי חייב לצום?

 

האיסור לאכול ולשתות חל על כל יהודי, בין אם הוא שומר מצוות ובין אם לא. הוא חל על גברים ועל נשים, כשבנים מחויבים בו החל מגיל 13, ובנות מחויבות מגיל 12.

עם זאת, כל מי שבריאותו רופפת, או שהוא אדם חלש ורגיש, אסור לו לצום, ומומלץ להתייעץ עם רב מורה הוראה כיצד יש לנהוג במקרה של אשה הרה, אדם שאינו חש בטוב ועוד,
 

מה אסור לעשות בעשרה בטבת?


בשונה מיום הכיפורים שבהם מוטלים עלינו 'חמישה עינויים': אכילה, שתיה, רחיצה, נעילת נעליים ותשמיש המיטה, בצום 'עשרה בטבת' כמו יתר 'הצומות הקלים' ('צום גדליה', 'תענית אסתר' ו'שבעה עשר בתמוז'), נאסרו רק אכילה ושתיה בלבד. כל שאר הדברים מותרים.

 

מותר לצחצח שיניים בצום?

 

צחצוח השיניים בבוקרו של יום התענית אסור, אבל מי שיצטער צער רב אם לא יצחצח את שיניו, יכול לצחצח ובלבד שלא יכניס בבת אחת 'רביעית' מים לפיו, ויקפיד לשטוף את הפה עם כמויות מים קטנות. כמובן שיש להיזהר במשנה זהירות שלא לבלוע בכלל מהמים, אפילו לא טיפה אחת.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד