פרשת ויצא

אהבה ללא מיצרים

מטרת האהבה הרגשית היא סיפוק משאלות במישור הגשמי, ולעומתה, אהבה רוחנית - תכליתה לבנות בניין רוחני בכוחות משותפים.

"אם בישראל"

פעולותיהן של האמהות, כמו אלו של האבות, חרגו מגבולות חייהן הפרטיים, קיבלו משמעות כללית והיוו את התשתית לחיי האומה עד סוף כל הדורות.

שמחה על אם הדרך

בתפילתו הקצרה של יעקב כלולים: העדפת הנצחי על פני החולף, הרוחני על פני הגשמי, חיפוש אחר האושר בתוך הלב, ולא מחוץ לאדם.

תרבות יהודית

מה הוא יסודה של התרבות היהודית שהוריש לנו יעקב? כיצד בונים משפחה יהודית לדורי דורות? כיצד יוצרים את ההמשך הנפלא ואת הדר הנהגת הבית היהודי?

מי מצא צלחת?

ערב אחד נראה הרב הראשי של אנגליה כשהוא מתרוצץ בארמון באקינגהם וידיו עמוסות סכינים, מזלגות וצלחות. מה הוא חיפש שם? איך מתחסנים מפני הלחץ החברתי?

הסתפקות במועט

מי שקנה לעצמו את מידת ההסתפקות בכל ההצטרכות הגשמית והוא שמח בחלקו, הרי שרכש לעצמו את הדרך לשלוות הנפש, לאי קנאה וממילא גם לשלום ולאחווה.

האמת – אמת או שקר ?

התאונה לא הייתה קטלנית כלל, ברוך השם... אולם נזק רב נגרם לרכב... נו... איך יוצאים בזול מהביטוח... מהרהר הוא לעצמו טרם ייצא מרכבו... אם אודה באשמה, בחוסר הזהירות מצידי, אשלם על כך ביוקר... לא נותר אלא להפוך את הקערה על פיה...

על ויתור, הקרבה והשכר שבצדן

אם תשאלו 100 אנשים: ״מי האדם שהכי השפיע עליך בחיים?״ רוב הסיכויים שאף אחד מהם לא יזכיר את שמו של אחד מזוכי מדליית הזהב באולימפיאדה או את נשיא ארצות הברית.

הָבָה לִּי בָנִים

שנים רבות שלא זכתה להביא ילדים לעולם, כל האמצעים האפשריים כבר נעשו, שלא נדבר על התפילות הרבות שנעשו בעולם התורה והישיבות על מנת שישמע אלוקים את תפילתם וייענה לבקשת המשפחה והאם האומללה הממתינה בכיליון עיניים לזכות בפרי בטן...

נימוסים או מוסר?

יתכן שהילדים שלך מוכנים היטב לאותו טיפוס שיציע להם סמים ויודעים בעל פה איך לסרב לו. אם הם יהיו מוכנים באותה מידה להזדמנויות המוסריות ביחסם לזולת, אין ספק שהם יהיו אנשים נפלאים הרבה יותר.