זמר הראפ בנו של ראש ממשלת בליז אל חסידות בעלזא

 

 

 

בהיכל הגדול של בית המדרש בעלזא שבלב ירושלים עומדת סעודת ה'מלווה מלכה' של מוצאי שבת לקראת סיומה, נעמדים מאות חסידים ואנשי מעשה צפופים בתור ארוך ומתפתל לברך ולהתברך מפי האדמו"ר מבעלזא.

 

איש כמעט לא שם לאחד מצעירי החסידים העטוי בגדים של שבת וחבוש בשטריימל, הניצב אף הוא בין העומדים וממתין לברכה לקראת שבוע החנוכה הממש ובא.

 

רק עורו השחום של הצעיר מסגיר שהוא מגיע לבית המדרש בירושלים עם סיפור נדיר וכמעט חסר תקדים, המיטלטל בסערה על פני יבשות וימים על פני מרחקים שלא ייאמנו.

 

משה בן דוד לוי, היום חסיד בעלזא מן המניין בירושלים, היה בעברו כוכב בינלאומי בז'נר המוזיקה השחורה ומאחוריו מכירות של מיליוני תקליטים ברחבי העולם. משה נודע בשמו המסחרי 'שיין' (זריחה) והוא נולד בבליז סיטי, עיר הבירה של המדינה הקטנה בליז שבאיים הקרביים במרכז אמריקה. שמו הקודם היה ג'אמל מייקל בארו, והוא נולד לאמא יהודיה ולאביו, דין בארו, ראש ממשלתה של המדינה הקטנה.

 

אבל הביוגרפיה שהובאה בתמצית היא רק תחילתו של הסיפור המפותל ומעורר התדהמה של האיש.

 

נתקנו עצמנו אפוא מהמולת הציבור הגדול, וסרנו אל ירכתי בית המדרש כדי לשמוע את קורות חייו המרתקים, כשברקע ממלאת את החלל שירת הזמירות לסעודתו של דוד המלך. יחד עמו, מצוי גם החברותא שלו, עקיבא. גם הוא התגלגל יבשות וימים  מטקסס הרחוקה וגם לו יש סיפור המסתתר מאחורי נחיתתו בבית המדרש בין חסידי בעלזא. עקיבא ממאן לדבר על חייו והוא מפנה את כל הבמה לידידו משה לוי.

 

"הייתה לי ילדות לא קלה", פותח משה. "אמנם נולדתי בבליז אך בסופו של דבר עברה אימי לגור בניו יורק, בשכונת פלטבוש.

 

"תמיד ידעתי שיש למשפחתי, קשר הדוק ליהדות וסבתי, יהודייה ממוצא אתיופי, הייתה מספרת לנו סיפורים מהתנ"ך ועל המסורת היהודית. אימי כבר התרחקה מאד מהמסורת, לא שמרה מצוות ולא חינכה אותי לחוש כל קשר עם היהדות".

 

בהשפעת החינוך המתבולל של אימו, התערה ג'מיל דווקא בסיבה השחורה שבאזור מגוריו וחבר לכנופיית פשע של בני נוער שחורים בניו יורק, יום אחד נתקל בו אחד מבכירי מפיקי המוזיקה השחורה ששמע אותו שר, התלהב מקולו המיוחד ושכנע אותו להיכנס לתחום ולהפיק אלבום.

 

ג'מאל בחר לעצמו את השם המסחרי 'שיין' והפיק אלבום של מוזיקת ראפ שחורה, שזכה להצלחה מסחררת. האלבום נמכר במיליוני עותקים ושיריו צעדו בראש המצעדים של המוזיקה האמריקנית. 'שיין' הפך לכוכב על במוזיקה השחורה עוד טרם מלאו לו 20 שנה.

 

ענווה וצניעות