לובלין: נתגלה בית הכנסת ששרד את שנות השואה

בית הכנסת "חברת נושאים" שרד על כל תכולתו, כולל ארון קודש וספרי תורה
הגדל

בית הכנסת ("שטיבל") אשר שרד את כל שנות ומאורעות השואה האיומה, וידי זרים לא פגעו לא במקום ולא בתכולתו נתגלה בעיר לובלין שבפולניה. בבית הכנסת נותרו תשמישי הקדושה כמות שהם, ועל כולנה, ארון קודש, ספרי תורה, מגילות אסתר וארון ספרים מלא בספרי קודש.

קבוצת אברכים ששהתה בשבוע האחרון בפולין לרגל מסע קודש והשתטחות על קברי צדיקים, נתוודעה במפתיע לגילוי המדהים הזה בדבר קיומו של בית הכנסת הזה בעיר לובלין, לאחר ביקור בבתי העלמין בלובלין ובישיבת חכמי לובלין.

צעיר יהודי בשם פאוול (אשר כיום הוא ממונה על פתיחת בתי העלמין בלובלין) הוביל את חברי הקבוצה לרחוב לוברטובסקה מס' 10, שם, בקומה השניה בתוך בנין מגורים ומשרדים, נתגלה לנגד עיניהם הנדהמות בית הכנסת בתפארתו, על כל תכולתו אשר שרד את כל שנות ואימי השואה כאשר ידי המרצחים והזדים הנאצים ימ"ש לא פגעו בו, והוא נותר לעמוד על תלו מלפני שנות המלחמה.

בבית הכנסת, אשר לדברי פאוול נקרא בלשון האידישאית 'שטיבעל', התפללו כפי הנראה קבוצת חסידים שעסקו ב 'חברה קדישא' – נשאו את הנפטרים, ומכאן שמו "חברת נושאים". שכן כידוע בבתי כנסת רבים ברחבי פולין התפללו אנשים לפי מקצועותיהם, כמו אנשי ביקור חולים וכדו'.

בבית הכנסת, אשר שימש כפי הנראה גם כבית מדרש ללימוד, נותר עדיין הריהוט המקורי מאז שקק בית הכנסת פעילות של חיי תורה ותפילה קודם השואה, לרבות ארון הקודש, והבימה לקריאת התורה. ועל כולנה, מצויים עדיין במקום ספרי תורה, מגילות אסתר וחמש מגילות בקלף, וארון ספרים מלא בספרי קודש מהם עתיקים ונדירים אשר נדפסו לפני יותר ממאתיים שנה.

לצד אלו נותרו עדיין בבית הכנסת חפצי יודאיקה ותשמישי קדושה כפי שהיו במקום עוד קודם השואה. בין החפצים ניתן לראות טליתות וזוגות רבות של תפילין, מזוזות, פרוכות שונות של ארונות קודש וספרי תורה, חנוכיות, פמוטות, שופר, מפית למצות של ליל הסדר, גביעים לקידוש, ואף ספרי רמב"ם, שו"ע וכרכים רבים של ש"ס בבלי, אשר נותרו כולם לפליטה בצורתם המקורית יותר משבעים שנה, וידי זרים לא נגעו בהם לרעה.

בחדר המבוא לבית הכנסת מוצגת תערוכה נפלאה, בה מוצגים תמונות, מסמכים, וקטעי עיתונות יהודיים המספרים על חיי היהודים בלובלין קודם המלחמה. בשל הערך הרב של חפצי הקדושה לאחר שנים רבות, נתונים רבים מהחפצים בתוך ארונות זכוכית, כדי שימשיכו להשתמר.

כאמור בית הכנסת נותר לעמוד על תילו, והוא מהווה עדות אילמת מחד ומוחשית מאידך לחיים של תורה ותפילה ששקקו במקום. כיום, לפי דברי הצעיר היהודי משמש המקום כמוזיאון לכל המבקרים בו, אשר יכולים להתוודע לחיי היהודים בלובלין קודם פרוץ השואה האיומה.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד