בוגרי ישיבות מגיעים לתפקידים בכירים בהיי-טק, רפואה, משפטים, ועוד

אריה פרנקל, יח"צן דתי-חרדי מדבר על הלימוד בישיבה ואיך הישיבה שינתה את חייו.
הגדל

 

אריה פרנקל נחשב לבכיר עולם היח"צ (יחסי ציבור) והפרסום הדתי-חרדי. עשרות שנים הוא עובד בתחום ומצליח יפה ב"ה. בראיון ל'אתר אחינו' הוא מספר על שנותיו בישיבה ומה הלימוד בישיבה מוסיף ללומד


 

איך הישיבה משפיעה לדעתך על הבן-אדם? שאלנו אותו.
"הרב אברהם יוסף שפירא ז"ל - 'מנכ"ל המדינה' - שהיה גם שנים רבות יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ויו"ר הועדה המייעצת של בנק ישראל, התפאר תמיד בכך שכל ההשכלה הפורמלית שלו בתחום הכלכלי,

 

מקורה בהוויות אביי ורבא. הוא לא בוגר שום חוג או פקולטה לכלכלה, ולמרות זאת הוא היה אחד האנשים עם הראש הכלכלי הכי תורם למדינה, וכולם ציינו את חלקו הגדול במלחמה באינפלציה והורדתה מ-400 אחוז לחודש, לרמות שבהן היא נמצאת היום. מקורה של ההשכלה שלו - היה בישיבה.


 

"אין ספק שהנוכחות בלימוד בישיבה הוסיפה לו המון. בכלל, היום אתה יכול למצוא מאות ואולי אף אלפי בעלי תפקידי בכירים בהיי-טק, הרפואה, במשפטים ובעולם הכלכלה והתעשייה - שלא מתביישים לציין שהם בוגרי ישיבות.

 

      

"גם היום, כל מי שמגיע, למשל, לניו-יורק ומבקר בערב בבתי הכנסת, יכול לראות תופעה מדהימה בשכונות היהודיות שם כמו בורו פארק, קווינס ופלטבוש: עשרות בתי כנסת מלאים עם אנשים בעלי מקצועות, שיושבים ולומדים דף גמרא. בבוקר הם הולכים לוול-סטריט או שהם בעלי חברה גדולה בהיי-טק ובערב הם ממשיכים ללמוד וממשיכים לשנן את מה שרכשו בישיבות".


פרנקל מבקש לספר אנקדוטה שהיה עד לה. "הייתי לא מזמן עם אליעזר שקדי, מנכ"ל 'אל על' בארה"ב, והיינו אצל הרב אהרן שכטר, ראש ישיבת 'חיים ברלין' שהוא זקן ראשי הישיבות בארה"ב. שאלנו אותו: למה אתה מחנך את הבחורים? והוא אמר שהוא מצפה מהם לדבר אחד, שהם ייצאו בני תורה ושכאשר הם ייצאו לחיים הם יבינו גם כשיש להם שאלה, איך ובאיזו דרך לשאול את הרב ולהסביר לו אותה".


מה הישיבה נתנה לך באופן אישי?
"הישיבות, ולא רק הישיבות שבהן למדתי, עיצבו את האישיות שלי גם רוחנית ובהשקפת העולם, וגם בדברים גשמיים לחלוטין, למשל - ההקפדה על לוח זמנים: גם בישיבה תמיד הייתי מתייצב לתפילת השחרית ב-7 בבוקר ואף הקדמתי 10 דק' לפני הזמן, וזה נתן לי לאורך ימים להבין שאסור לאחר לשיעור, לתפילה וכן לא לפגישה עם קליינט ולקוח. גם את זה הישיבה נתנה לי.


 

"וגם במישור הרוחני כמובן. לפני תפילת מנחה היו לימודים ב'שמירת הלשון', ועד היום אני משתדל תמיד לפני מנחה להקדיש כמה דקות ללימוד תורני, מלבד השיעורים הקבועים שיש לי ב'דף היומי' בגמרא ובהלכה היומית. גם את עניין החברות רכשתי שם. זה מתחיל מהקטע של החברותא והשהייה בחדר אחד בתנאי פנימייה עם החברים בני התורה. זה בונה אותך ואתה לוקח לעצמך סט של ערכים חברתיים, לדעת שאתה לא לבד בעולם".

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד