הרוב צודק?

האם כל המעשנים הינם חסרי השכלה? אנאלפבתיים? לא ולא! ביניהם אנשי רוח ומדע, חכמים ונבונים, מכל שכבות האוכלוסייה ואף רופאים ידועי שם. הכיצד? וכי אבדו כל אלו את שפיות דעתם?

עם סיום ההרצאה ניגש סער את המרצה ואמר לו שהרצאתו היתה מאד מעניינת ומשכנעת, אך עדין מציקה לי השאלה:

 

הן בעולם החילוני ישנם רבים בעלי השכלה גבוהה, דוקטורים ופרופסורים, אנשים במרכז חיי העסקים והמדע, הפוליטיקה והמדיניות, האם כולם לדעתך טועים? כ – ו – ל – ם?

 

 

המרצה התישב על הכסא שלידו והגיש גם לסער הנרגש כסא והחל פותח בניחותא: מבין אני מדבריך שאתה בטוח שודאי יש לכל אלו איזו תשובה סודית כנגד כל ההוכחות לאמיתות התורה, אך זו שמורה עמהם משום מה בסוד כמוס. כי אחרת אינך מבין איך יתכן שיוכלו הללו להמשיך לחיות את שגרת חייהם הלאה.

 

הרגשה זו מבוססת על ההנחה הפשוטה שאדם נורמלי לא ירוץ לפניו באפילה אם אינו בטוח במאת האחוזים, שלפניו כביש מוצק. ולא יעשה צעד אחד אם יש לו חשש ולו הקל ביותר שלפניו תהום פעורה הנראית בחשיכה ככביש שחור וחלק.

הבה ננסה לבדוק את הדבר, האם אכן כך מתנהג העולם.

 

נקח לדוגמא את נושא העישון: קשה למצוא בארצנו מי שאינו מודע לנזקי העישון, הכל יודעים על הקשר שבין מחלת הסרטן לעישון. ומשכילים יותר יודעים על כמה מאות חומרים רעלניים הנמצאים בטבק העישון, ורובם מכירים כמה תופעות לוואי בלתי נעימות הכרוכות בעישון מגוף ראשון, גם ידוע שהרגל העישון הינו הרגל נרכש ואף אחד לא נולד עם סיגריה ביד.

 

למרות זאת תעשיית הטבק בארצנו מפותחת, ומידי שנה מצטרפים כמה מאות ואלפי צעירים למעגל המכורים לעישון. ועתה, צא ובדוק האם כל המעשנים הינם חסרי השכלה? אנאלפבתיים? לא ולא! ביניהם אנשי רוח ומדע, חכמים ונבונים, מכל שכבות האוכלוסייה ואף רופאים ידועי שם. הכיצד? וכי אבדו כל אלו את שפיות דעתם?

 

וכך תמצא בתחומים רבים ש"הכתובת על הקיר" ועם כל זאת מתעלמים ממנה. כך בתאונות הדרכים, וכך בהרס חיי המשפחה בהשפעת סרטי אלימות ופריצות. לא שיש למישהו איזו תשובה סודית המתרצת את כל מעשיו, אלא מעדיף הוא לא להכנס לשאלה כדי לא לעמוד מולה בחוסר אונים.

 

כח זה למדנו מאברהם אבינו "אברהם העברי". כל העולם בימיו לא האמין באמונתו, חכמים מחוכמים ויודעי דבר כפרו בהחלטיות בבורא ומנהיג, וסגדו לאלילים שונים, אך אברהם אבינו ידע שאין האמת נשקלת במאזני הרוב והרחוב, אלא במאזניים העדינים שבנפשו של היחיד. האמת לא תושפע כלל מהדעה הכללית, וגם אם יעמוד אדם מול אלף איש שיאמרו שאינו צודק, כיון שיודע הוא שזו האמת, לא יושפע מדבריהם כלל וכלל.

 

הלא עבריים אנו בניו של אברהם העברי!

 

יעמוד העולם כולו בעבר אחד ואנחנו בעבר השני, ואנו באמונתנו נחזיק.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד