המלצת השף

חיים אוחנה, השף והבעלים של מסעדת 'בורדו': "בכל הקשור לשמירת שבת, מי שלא טעם – לא יבין"
הגדל

אלפי הלקוחות שעברו בשנים האחרונות בשעריה של מסעדת 'בורדו' ברחובות מכירים את בעל המסעדה, חיים אוחנה, כבחור חביב ונמרץ שהחיוך הנצחי לא מש מפרצופו גם בשעות העומס הלחוצות ביותר. מה שהקליינטים פחות יודעים הוא שהשף המוכשר והזריז שמשרת אותם בנאמנות עשה לפני כמה שנים סוויץ' משמעותי בחייו – ממסעדן חילוני צעיר ומצליח הוא הפך ליהודי שומר מצוות שלמרות סדר היום העמוס שלו מצליח למצוא זמן לשיעור תורה קבוע.

 

איך מגיע בחור חילוני לשמירת שבת?

"האמת, אשתי אשמה בכך... אחרי שנולד לנו הילד הראשון התחלנו לחשוב על החיים בצורה רצינית יותר. למרות שהיא באה מבית חילוני היא נקשרה למסגרת מסוימת של לימודי יהדות. באחד הימים היא התחילה לשכנע אותי לנסות לשמור שבת. 'רק פעם אחת בשביל החוויה', היא אמרה. בסוף השתכנעתי...".

 

איך נראתה השבת שלכם עד אז?

"בית הקפה שלנו, למרות שזכה לפופולאריות רבה ונחשב למקום 'טרנדי' שנעים להיפגש בו, היה תמיד סגור בשבת, גם בתקופה שבה היינו חילונים. היו גם דברים כמו קידוש וסעודת שבת שהבאתי איתי מהבית. אבל מעבר לדברים המינימאליים הללו לא הייתה אצלנו שום שמירת שבת. נסענו, הדלקנו טלוויזיה, הפעלנו אורות, הכול כרגיל".     

 

איך הרגשת בפעם הראשונה ששמרת שבת?

חיים עוצם את עיניו ומעלה זיכרונות ישנים. "אני זוכר שזה היה... מוזר. מוזר אבל גם נעים. שונה מאוד מכל מה שהכרתי קודם. פתאום השקט הזה, והעובדה שאין צורך לענות לטלפונים או לנסוע לשום מקום. הייתה הרגשה מאוד נעימה ומיוחדת עד כדי כך ששבוע לאחר מכן כבר לא היה צורך לשכנע אותי, גלשנו לתוך זה בצורה טבעית לחלוטין".

 

עם יד על הלב - לא היו קשיים?

"יתכן שהיו אבל אני לא נזכר בשום דבר שהיה בלתי ניתן לפתרון. ברגע שהגדרנו לעצמנו את המטרה בצורה ברורה – שמירת שבת – מצאנו דרך לפתור כל קושי. אולי מה שעזר להחליק לנו את הדרך הייתה העובדה שנכנסו לשבת בצורה הדרגתית, שלב אחר שלב, ולא בקפיצה פתאומית. אני זוכר שבהתחלה היינו משאירים את הטלוויזיה דלוקה מערב שבת כדי שלא נצטרך לחלל שבת... גם הנסיעות בשבת הצטמצמו בצורה הדרגתית עד שהגיע שלב שבו פעם הרמתי את מפתחות הרכב בשבת והדבר עורר בי תחושה כל כך מוזרה שפשוט הנחתי אותם חזרה ושוב לא הרגשתי שום חשק לנהוג בשבת...".

 

איך השפיעה שמירת שבת על איכות החיים שלך?

"זה עולם אחר לגמרי. סיפרתי לך שבתחילה אשתי הייתה 'המנוע' מאחורי שמירת השבת בבית, אבל היום אני לא מסוגל להבין איך אפשר לחיות אחרת. זה הפך להיות חלק ממני. זה גם השפיע בצורה עמוקה מאוד על כל התנהלות הבית שלנו".

 

בשנים האחרונות תחום המסעדות ובתי הקפה נפרץ מאוד בכל הנוגע לשמירת שבת. מה אתה מרגיש כלפי אנשים שמקריבים את השבת בשביל העסקים?

 

"הרבה רחמים. אני חושב שמי שזוכה פעם לטעום את טעמה של שבת אמיתית מבין מיד שב"עסקה" כזאת אפשר רק להפסיד". הוא מהרהר לרגע ואז מוסיף בחיוך גדול. "אני חושב שבעניין הזה הדבר הנכון ביותר הוא לקבל את הצעתו של דוד המלך: "טעמו וראו כי טוב ה'". לא צריך להכביר בהסברים ופילוסופיות.

 

פשוט תנסו את השבת, תטעמו אותה, ובעצמכם תסיקו את המסקנה המתבקשת".

 

ואם שף כמו חיים אוחנה ממליץ -  כדאי בהחלט לנסות.

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד