העופות עוברים הישר לפיות רעבים

המשחטות ומפעלי הצדקה והחסד קולטים בימים אלה את אלפי העופות, אשר מיד לאחר השחיטה מועברים למשפחות נצרכות עבור צרכי החג. הצצה אל מאחורי הקלעים של תומכי עניים.
24/09/2009

כמדי שנה נערכים בכל הערים בארץ לקיום המנהג הקדוש, עריכת כפרות. העיריות השונות ברחבי הארץ נערכות לכל הפרוצדורות והאישורים הנדרשים לצורך קיום 'שוק כפרות'. במקביל נערכות גם המשחטות ומפעלי הצדקה והחסד לקלוט את אלפי העופות אשר מיד לאחר השחיטה מועברים למשפחות נצרכות עבור צרכי החג.

 

מאות ואלפי האנשים המגיעים לשוק הכפרות, מוצאים כי מארגני השוק הכינו עבורם מקום מוצל ונוח לעמוד בו ואפילו את סדר הכפרות מנוילן.

 

יש שעורכים כפרות במהלך עשרת ימי תשובה ויש שמחכים עם עריכת ה'כפרות' עד להשכמה של ערב יום הכיפורים. 'כפרות' הינו אחד המנהגים הקדושים עליו לא מוותרים אפילו אנשים שרחוקים מחיי הדת, ובהגיע עשרת ימי תשובה, הם מזדרזים להגיע לשוק הכפרות ומקיימים את המנהג בסילודין ובהתרגשות.

"יד אליעזר" – לחם לרעבים

 

בארגון 'יד אליעזר' אירגנו במשך שנים שוק כפרות מוצלח. מוצלח אמרנו, כי הודות לשוק זה נהנו אנשים רבים מעריכת כפרות סמוך לביתם ומידיעה ברורה שבשר העופות הולך הישר לפיות רעבים ללחם כפשוטו. השוק היה מוצלח אולם הקשיים הרבים ועוגמת הנפש שנגרמה למארגני מוקדי הכפרות, גרמה להם השנה להערך באופן מעט שונה.

 

על ההחלטה החדשה מספר ל'המודיע' הרב יהושע שיינברגר, מנהל אגף לוגיסטיקה בארגון: "ההתארגנות להקים שווקי כפרות במקומות שונים, דרשה מאיתנו עבודה רבה מאד. היה עלינו להשיג אישורים וטרינריים אותם דרשה העיריה, לדאוג למקום מוצל ומרווח דיו עבור התרנגולות, כדי שלא תסבולנה מצפיפות ומהעדר תנאים ולא יגרם 'צער בעלי חיים' לעופות.

 

כאשר החל השוק לפעול, התחילו להגיע למשרדי האגודה טלפונים משכנים. הריח הבלתי נסבל, קרקורי התרנגולות הרמים מאוד וההתקהלויות והבלגן של כל האנשים שמסביב, קשים לנו ביותר. אולי תרחיקו מעט את השוק? אחרי שהרגענו את הרוחות והשגנו את כל האישורים ופתחנו תחנה כזו- בדרך כלל, שלושים מטרים מאיתנו נפתחה תחנה נוספת, ואז כל המאמצים שהשקענו ירדו לטמיון".

 

"השנה יצאנו בקמפיין של עריכת כפרות בכסף. אנשים שמתקשרים אלינו לתרום את כספי הכפרות שלהם, דרך כרטיס אשראי או בעזרת מעטפות בדואר, יודעים בוודאות שב'יד אליעזר' העופות שנקנים בכסף מגיעים לפיות רעבים ממש. הרעב במשפחות אינו מושג חדש ביד אליעזר. מדי יום מגיעים טלפונים מאנשים שניסו לשרוד את המצב הכלכלי שלהם, וקפצו פיהם בכח למרות המחסור והילדים הרעבים, וים אחד כשל כח הסבל וכעת הם מתקשרים ל'יד אליעזר' ומבקשים לחם. לכל אותן משפחות בהן אנו תומכים כל השנה, נתמוך גם דרך הכפרות. יהיו אלו העופות והבשר שהם יקבלו לחג מכספי הכפרות".

 

שוק מחנה יהודה בירושלים

 בירושלים נערכות כפרות כמעט בכל קרן רוחב אפשרית. מקצה הרחוב נראות דמויותיהם של אבות וילדים הסוחבים ארגז כפרות לפינה צדדית כדי לערוך לכל המשפחה כפרות או לחילופין להביאם הביתה. חוויה מרגשת במיוחד היא לעבור בשכונת מאה שערים בימים אלו של חודש תשרי, כאשר מכל צד מצוה אחרת. מימין, עריכת כפרות, משמאל, סוכות למכירה, מלפנים, דוכני ארבע מינים ומאחור, טייפ דולק שהציב אחד השכנים כדי 'לחמם' את האווירה. תחושה מרוממת זו, ספק אם ניתן לחוש במקום אחר.

 

עיריית ירושלים, בשיתוף הרבנות והמועצה הדתית, פירסמה מנשר מיוחד, בו מתבקש הציבור הרחב לשחוט כפרות רק במקומות המורשים והמפוקחים על ידי העיריה. המקומות פורסמו במודעות רחוב בולטות, לטובת כל המעוניינים. בדרך זו מקווים העיריה והרבנות הראשית להתגבר על תקלות כשרותיות ועל צער בעלי חיים הנגרם לתרנגולים. באופן זה יוכלו גם למנוע מעופות שכבר נערכו בהם כפרות, לחזור שוב לשווקי הכפרות בטעות. מן המוקד העירוני נמסר כי כבר עתה ישנן פניות של אנשים המבקשים לברר היכן בדיוק יהיו המוקדים בהם יש לערוך כפרות. בשוק מחנה יהודה ישחטו את התרנגולות אך ורק שוחטים שקיבלו אישור בכתב מטעם רבנות ירושלים וסכיניהם נבדקו על ידה. בבנין המועצה הדתית ברחוב החבצלת יושב הרב הפוסק ובודק את הסכינים.

 

כאמור, השנה תתוגבר האכיפה באופן חסר תקדים, בנושא פדיון ושחיטת הכפרות, אשר תותר אך ורק בחצר ביה"ס כי"ח (לשעבר) במחנה יהודה, בשוק הבוכרים, שוק בית ישראל, מאה שערים ומגרש העיריה בשמואל הנביא.

 

פקחי השירות הווטרינרי מצאו עופות שנמנעו מהם אוכל ומזון, שהוחזקו בתנאים מחפירים או שהפקירו אותם לעצמם. השילוט המתאים שכבר עכשיו מופיע ברחובות והתפרסם אף ב'המודיע', קורא לקיים את הכפרות אך ורק במקומות מבוקרים ומושגחים.

 

ועוד הוראות מן העיריה:

 מוקדי שחיטה במתחמים שהוקצו על-ידי העיריה יפעלו עד ערב יום כיפור. תתבצע אכיפה למניעת כפרות שלא במתחמים המאושרים והמפוקחים. לצורך פדיון כפרות בלבד (ללא שחיטה) ואושרו מוקדים בשכונות על פי החלטת הגורמים המאשרים – השירות הווטרינרי והמשטרה.

 

כפרות סנטר בבורו פארק:

העופות מועברים למפעל החסד 'עונג שבת'.

 

את רחובות בורו פארק גודשים המוני בני אדם אשר שמים פעמיהם לכפרות סנטר – מוקד כפרות המאורגן כבר שמונה עשרה שנה בעיר.

 

כפרות סנטר, כמו בכל דבר באמריקה, הוא בגדול ובכמויות. בכפרות סנטר ישנם אלפי עופות, והמקום מאורגן ברחבות ובסדר להפליא לצורך קיום המנהג, כשכל תרנגול מוקף בחתיכת בד כדי שלא ילכלך את עורכי הכפרות. מפי המארגנים נמסר בשיחה ל'המודיע', כי הבאים מקיפים את כל גווני הקשת היהודית.

 

כל העופות נשחטים ועוברים למפעל החסד הנודע 'עונג שבת', מפעל אשר מאכיל ומפרנס מאות משפחות נזקקות בבורו פארק ומחוצה לה. אגודת עונג שבת היא זו שדואגת להבאת העופות למשחטות ולחלוקת העופות למשפחות.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד