21% מעידים על עצמם: "התחזקנו" בדת

בעוד שכחמישית מהיהודים אומרים שהיום הם דתיים מבעבר, 14% מעידים על עצמם ההפך. סקר הלמ"ס מגלה כי 200 אלף מגדירים את עצמם כ"חוזרים בתשובה" - רובם חילונים ומסורתיים לשעבר. 42% מגדירים עצמם חילונים.
הגדל

 

  
 
בעוד שכחמישית מהיהודים אומרים שהיום הם דתיים מבעבר, 14% מעידים על עצמם ההפך. סקר הלמ"ס מגלה כי 200 אלף מגדירים את עצמם כ"חוזרים בתשובה" - רובם חילונים ומסורתיים לשעבר. 42% מגדירים עצמם חילונים

 

הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2009, מגלה כי 72% מהיהודים בני 20 ומעלה דיווחו שביקרו בבית הכנסת בשנה שבה נערך הסקר. 21% העידו כי כיום הם יותר דתיים מבעבר ולעומת זאת, 14% דיווחו ההפך.

 

הסקר נערך על-ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחודשים ינואר-דצמבר 2009 ובמסגרתו רואיינו כ-7,500 איש מכל רחבי הארץ, המייצגים כ- 4.7 מיליון איש בגילאים אלה. על פי ההגדרה העצמית של המשיבים לסקר, בקרב האוכלוסייה היהודית בני 20 ומעלה קיימים 8% חרדים, 12% דתיים, 13% מסורתיים-דתיים, 25% מסורתיים לא כל-כך דתיים, ו- 42% חילונים.

 

מה גורם לחזרה בתשובה?

כ-200 אלף יהודים בני 20 ומעלה, המהווים 5.4% מהאוכלוסייה בגיל זה, מגדירים עצמם "חוזרים בתשובה".

 

כ-22% מהחרדים הגדירו את עצמם כך, וכן 17% מהדתיים ו- 9% מהמסורתיים-דתיים.

 

כמחצית (49%) מהחוזרים בתשובה מדווחים שהגורם העיקרי לכך היה לימוד ורכישת ידע חדש, כרבע (25%) חזרו בתשובה בהשפעת המשפחה, בן הזוג או הסביבה ו- 17% בעקבות משבר אישי.

 

ומאין הם באים?

29% מהחוזרים בתשובה גדלו בבית חילוני, 20% בבית מסורתי-לא כל כך דתי, 33% בבית מסורתי-דתי ו- 14% בבית דתי. 70% מהחוזרים בתשובה הם ילידי ישראל.

 

מי בא להתפלל?

מנתוני הסקר עלה כי 72% מכלל היהודים בגיל 20 ומעלה ביקרו בשנה האחרונה בבית כנסת, בהם: 76% מהגברים ו-68%  מהנשים. 24% מהחילונים ביקרו בבית הכנסת בראש השנה או ביום כיפור בשנה האחרונה.

 

מבין הגברים מתברר כי 23% פוקדים את בית הכנסת מדי יום, 25% מגיעים להתפלל בבית כנסת בשבתות או בחגים בלבד, 11% רק בראש השנה ו/או ביום כיפור ו-16% רק באירועים מיוחדים, כגון: שמחות ואזכרות. 24% לא מבקרים בבית כנסת כלל.

 

מבין הנשים: 31% מבקרות בבית כנסת בשבתות או בחגים, 16% מבקרות רק בראש השנה או ביום כיפור, 18% רק באירועים מיוחדים ו- 32% מהנשים לא מבקרות בבית כנסת לאורך כל השנה.

 

ynet

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד