למות לשלוש שעות ביום

הדברים שאתם חייבים להרגיש כמו מתים לגביהם, ורק כך תוכלו להתקדם איתם
הגדל

"זאת התורה אדם כי ימות באהל" (במדבר י"ט, י"ד)

 

את המילים שבהם פותחת פרשתנו דרש ריש לקיש: "מנין שאין דברי תורה מתקיימים אלא במי שממית עצמו עליה? שנאמר: זאת התורה אדם כי ימות באהל" (ברכות ס"ג:). על אדם להמית עצמו באהלה של תורה כדי שהתורה תצלח בידו.

 

מאי משמעותה של מיתה באהלה של תורה? רבים לא הבינו זאת. היו שאת המילה "מיתה" הכניסו בתוך מרכאות. מתוך בורות או מתוך כוונות אחרות. והיו ששאלו בשנאתם של עמי הארצות לתלמידי חכמים: היכן הם אותם בתי עלמין שבהם טמונות עצמותיהן של אלו הממיתים את עצמם באהלה של תורה?

 

אלו ואלו יודעים יפה את משמעותו של ביטוי זה. הכל מבינים כי ההתנתקות מתענוגות העולם הזה נחשבת למיתה באהלה של תורה. כי בעולמם של הרחוקים מדל"ת אמות של הלכה רק המתים אינם הולכים לבתי תאטראות ולאולמות הקונצרטים.

 

אך לביטוי זה משמעות עמוקה עוד יותר. עמד עליה פעם הגאון רבי חיים מבריסק זצ"ל, כששוחח פעם על חובת ההתמדה והיגיעה בתורה. רבי חיים סיפר על גביר אחד שהחזיק בעירו בית מסחר גדול. בית המסחר המה מהמון קונים מבוקר ועד ערב. ידיו וידי רעייתו היו מלאות בעבודה והוא לא מצא אף זמן לתפילה בציבור. שיעורי התורה שלו הלכו ונדלדלו עד שכמעט לא מצא פנאי לפתיחת ספר.

 

חלפו שנים וימי הזקנה הכריזו על בואם. מן המראה נשקפה בבואה נושאת פלומת שער לבן והזיקנה החלה לתת את אותותיה. זכרון יום המוות עלה שוב ושוב. המחשבה על היום בו עתיד לתת דין וחשבון על מעשיו לא הרפתה ממנו. מאידך גיסא החלו עניני המסחר לעניין אותו פחות ופחות. הוא החליט כי עליו לערוך בדק בית ולעשות שינוי כלשהוא. ביום מן הימים החליט כי ממחר יתפלל בציבור. הוא ילך לבית הכנסת ואף ישאר לאחר התפילה לשעתיים של לימוד.

 

אל חנותו הגיע למחרת באיחור של יותר משלוש שעות. הבעת פני רעייתו אמרה הכל. "הלא אתה יודע שבשעה כזו החנות הומה מקונים ומדוע אתה מתמהמה?" שאלה. הוא התחמק מתשובה ברורה ורק היה מוכן לספר כי היה טרוד בעניין חשוב מאד.


 

כמה ימים חלפו תחת רושם הסדר החדש שהנהיג לעצמו. גם הגעתו לחנות מידי יום התנהלה כמו תחת ריטואל קבוע. הוא נכנס והיא מתרגזת. היא שואלת והוא מתחמק. סבלנותה של האשה פקעה לבסוף והיא החליטה לשמור את צעדי בעלה. העניין נראה לה מוזר מאד.

 

בבוקר אחד יצאה לדרך לחפש היכן נמצא בעלה. חיפוש קצר חשף את התעלומה. לא היה גבול לתמהונה כשגילתה כי בשעות אלו נמנה בעלה על חובשי הספסלים בבית המדרש. היא התעשתה מהר והלם ההפתעה פינה את מקומו לכעס בלתי נשלט. "מה קרה לך?" צעקה, "האם יצאת מדעתך? החנות מלאה בקונים ואתה יושב כאן ולומד..."

בעלה הקשיב בשלווה. הוא התכונן לסגנון ששמע עתה. בקול רגוע הסביר לה: "אומר לך משהו. כיצד, אפוא, היית מגיבה לו בוקר אחד היה מגיע אלי מלאך המוות ומודיע לי כי הגיע זמני להפטר מן העולם. האם היה עולה על דעתך לומר לו, כי בעצם אין לך כל התנגדות, אלא שעתה אין השעה כשרה לכך מפני שהחנות עמוסה בקונים שממתינים לתורם?..."

 

"ובכן", המשיך, "מהיום, כאשר אעדר מידי בוקר משך שלוש שעות חשבי כי נלקחתי ע"י מלאך המוות, ומה אכפת לך אם אחרי שעתיים או שלוש אקום לתחיה ואחזור לחנות כדי לעזור לך?..."

 

לכך, הסביר רבי חיים מבריסק, התכוונו חכמינו כאשר אמרו כי דברי תורה מתקיימים במי שממית עצמו עליה. על האדם לחשוב כי בשעה זו הוא מת. עול סידורי הבית אינו מוטל עליו כי הוא כמו בעלמא דקשוט או אז לא תהיה כל מניעה שתפריע לו בלימודו. כך, רק כך יוכל ללמוד עד כמה טרדותיו אינן מוכרחות. כך ילמד כמה זמן יש בידו ללמוד תורה.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד