על חבל דק מאוד

מה גורם לאדם לרקוד (כן, לרקוד) על חבל דק המתוח בין שני הבניינים הגבוהים ביותר בעולם? ואיך זה קשור לחג הסוכות.
הגדל

מה גורם לאדם לרקוד (כן, לרקוד) על חבל דק המתוח בין שני הבניינים הגבוהים ביותר בעולם? ואיך זה קשור לחג הסוכות.

עשרות אלפים מתושבי מנהטן עצרו את נשימתם באותו בוקר שטוף שמש באביב 1974 מול המחזה המדהים שנגלה לעיניהם. היה זה מחזה שלא רק הפתיע אותם. הוא החריד, והדהים וריתק אותם בו-זמנית.

הכול התחיל שש שנים קודם לכן כאשר צרפתי בשם פיליפ פטיט ישב בחדר ההמתנה של רופא השיניים שלו כאשר עיניו נתקלו בתמונת שער של מגזין המציגה את שני בניני התאומים שהלכו ונבנו במנהטן. 

התמונה הדליקה אצלו רעיון – מה יכול להיות יותר מלהיב ומרגש מאשר לחצות את החלל שמפריד בין הבניינים תוך הליכה על... חבל.

את השנים הבאות הקדיש פטיט להכנות מדוקדקות להרפתקה המטורפת. הוא בנה במרתף ביתו מודל מוקטן של הבנינים ולמד להכיר עליהם כל פרט, הוא הסתנן לבנין כשהוא מחופש לעיתונאי, לפועל ולאיש עסקים וסייר בכל קומותיו, הוא עקב אחר סידורי הבטחון במקום, למד את הרגליהם של השומרים, שכר מסוק כדי לצלם מקרוב את חלקו העליון של הבנין, מדד את מהירות הרוח ולחות האוויר במקום, והכין כבר פלדה מיוחד במשקל 200 ק"ג עליו יבצע את התרגיל...

וכך באותו בוקר הרימו אלפים מתושבי מנהטן את עיניהם וראו את פטיט מטייל, מתרוצץ, רוקד ומקפץ ואף נוסע על אופניים, כל זאת בגובה 420 מטרים. הוא נופף בעליזות לקהל שהתקבץ למרגלותיו, נשכב על החוט וניהל שיחה עם שחף סקרן שבא לבדוק מה פשר היצור הזה שמסתובב במקום השמור לבעלי כנף...

המשטרה הוזעקה למקום אך היא הייתה כמובן חסרת אונים. איזה שוטר ירוץ על חוט שמתוח בין שני בנייני התאומים כדי לעצור משוגע שעומד על החוט על רגל אחת  ועושה לעצמו "מסירות" עם כדורסל?...

למען האמת סיפורו של פיליפ פטיט פחות הזוי מכפי שהוא נשמע.

למעשה כולנו חיים על חבל דק.  מספיק שאדם יעשה צעד אחד שגוי והוא כבר יכול להמיט אסון על עצמו ועל עולמו. זו הסיבה שבני אדם משקיעים רבות כדי להשיג לעצמם "ביטוח". הם אוגרים כסף, הם משקיעים בבריאות, הם מנסים להיערך לכל מיני תרחישים בלתי צפויים.

אבל יש גבול לכמה אדם יכול להתכונן, וכאשר האדם מגיע לגבול הזה ומבין שיש דברים שאינם נתונים לשליטתו הוא נכנס ללחץ וחרדה. באה הסוכה ומזכירה לו את עובדות היסוד של החיים: אדון יקר, היא אומרת לו, כל החיים האלה הם בסך הכל  דירת ארעי, דירה זמנית. כמה שתשקיע וכמה שתתאמץ, הקיום הגשמי שלך לעולם לא יהיה יציב יותר מהדפנות הרעועות של הסוכה והמחצלת הדולפת של הסכך.

אם אתה באמת רוצה לנצל את החיים, חבל לך על הזמן. תשקיע בדברים הגשמיים את המינימום ההכרחי, אבל את העיקר תדאג להשקיע בדברים רוחניים. למד תורה, קיים מצוות, עשה חסד. אלו הם הדברים שיש להם קיום נצחי. אלו הדברים שמשמעותם אינה פגה לעולם.

ואם אתם סקרנים לדעת מה קרה בסוף עם פיליפ פטיט?

ובכן, ההרפתקן הצרפתי נאות לבסוף לרדת מהחבל לאחר שאיימו לשלוח מסוק משטרתי שיוריד אותו בכוח. לא בטוח שפטיט התרגש במיוחד מהאיום הזה, אבל הוא החליט שהוא את הפואנטה שלו כבר עשה. ועל כן הוא קד ברוב נימוס בפני הקהל, וקפץ חזרה לגג.

ועוד דבר אחרון: הצלם שאמור היה לתעד את כל המעמד הזה היה עייף מאוד, ונרדם בלי לצלם מאומה...

מדהים, לא? אדם מסוגל לעמוד מול המחזה המדהים ביותר בעולם ובכל זאת לשקוע בשינה הגונה.

ללמדנו שאם לא נעורר את עצמנו אף אחד לא יעשה את העבודה במקומנו. 

 

 

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. 
אחחחחח, חזק!!!
זיו (30/09/2012 01:16:53)
שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד