"בכלא למדתי שהקב"ה מנהל את העולם"

משפטי אמונה מרגשים של גיבור ישראל יהונתן פולארד, בעודו נמק בכלא האמריקאי לפני כעשור: "אין לנו סיבה לחשוש מאף אחד. רק מבורא עולם!"
קרדיט: עיתון יתד נאמן (הגדל)

סתיו תשס"ו, צהריים של יום בהיר וקריר, בבית ירושלמי טיפוסי ברחוב בצלאל, עיצומה של שיחה ערה – צלצול טלפון.

 

על הקו: יהונתן פולארד.

בעלת הבית, אסתר פולארד, מסמנת בידה, לאות כי עלינו לקטוע לרגע את שיחתנו. היא מתעניינת בשלומו של בעלה, שמבקש מצדו לדעת מה איתה, ובמה היא עסוקה ברגעים אלה.

'אני באמצע ראיון עיתונאי', מספרת לו אסתר. והוא מתעניין: 'עם מי'?.

'עם יתד נאמן' היא משיבה.

פולארד סקרן. הוא מבקש ללמוד על אופיו של העיתון המדובר. כשהוא שומע שמדובר בעיתון חרדי מוביל, הוא מבקש לדבר עם נציגו: 'אני חייב לומר להם משהו', אומר לאשתו מי ש'חגג' אז עשרים שנים עגולות ורוויות תלאות וייסורים בכלא האמריקני.

תחושה של רגע היסטורי-אישי הלמה בי בעת שהשפופרת הועברה אלי. הקול שבקע מהאפרכסת, שהגיע ממרחק אלפי מילין- בכל מובן אפשרי, היה צלול, חזק ובהיר. המילים ההן, שיהונתן פולארד בחר אז לומר לנו, נגנזו. הן מעולם לא פורסמו מעל דפי העיתון, לבקשת אשתו המסורה, מתוך אחריות לשלומו ולרווחתו של היהודי המיוסר – שנמק אי שם בבית הכלא האימתני שבצפון – קרוליינה.

 

'הכל זה הקב"ה'

 

רק כעת, עשור אחרי, כשבחסדי שמים יהונתן זכה לצאת משערי בית האסורים, הן מתפרסמות כאן לראשונה. ליחן לא נס. האמונה היוקדת שגלומה בהן, הוסיפה וליוותה את אומרן בעשר השנים האחרונות, והמשמעות שלהן חזקה, ברורה ונכונה כל כך גם היום, כמו בשעת אמירתן, וכן הלאה בס"ד: "רציתי להגיד דבר אחד, שאני חושב שהוא בעל משמעות גדולה", אמר לי אז פולארד.

 

​​•מה אומר ומה אדבר? אשמח מאד לשמוע את שיש לך לומר.

 

ויהונתן, בטון מחויך – שהורגש היטב בצלילי קולו, שהיה נמרץ ואופטימי, כמו היה אדם חופשי ומאושר, הוסיף ואמר: "חשוב לי להעביר מסר, למי שעובד בעיתון חרדי. בימים האחרונים, אנשים שמדברים איתי שואלים אותי בעיקר שאלה אחת: אחרי עשרים שנה בכלא, מהו הדבר שלמדת יותר מכל?"

 

​​• ומהי התשובה שלך?

 

"התשובה שלי היא יחידה וחדה:

במהלך העשורים האחרונים, למדתי דברים רבים. אולם יש דבר אחד שלמדתי, שהוא מעל ומעבר לכל דבר אחר: הקב"ה, הוא זה שמנהל את העולם. בלעדיו, כולנו כלום. הוא אחראי על הכל, ומנהל את הכל. לכן, בפשטות, אין לנו סיבה לחשוש מאף אחד. רק מבורא עולם!".

 

גם קולמוסו של הטוב שבסופרים ירעד קמעה במרוצתו על פני הדף, בנסותו לתאר את הקושי של ישיבה במאסר, ולו במשך תקופה קצרה. והנה, יהונתן פולארד, אחרי עשרות שנים של ישיבה בכלא, בתנאים קשים ובמצב בריאותי לא שפיר, כולל תקופות איומות ונוראות של בידוד מחריד, מלא אמונה תמימה בהקב"ה.

 

היו לו לכאורה, כל הסיבות שבעולם להישבר. הוא הוחזק בצינוק צר במשך שבע שנים, מנותק לחלוטין מהעולם. הוא עבר עינויים וחקירות קשות ומפרכות, סבל מגידולים בסינוסים – שגרמו לו לכאבי ראש עזים, לבחילות ולהקאות, ועוד ועוד. אולם למרות כל זאת – שם מבטחו בבורא עולם.

 

'תודה רבה על המסר החזק והמרגש', אמרתי לו לקראת סיום שיחתנו הקצרה. 'ד' יעזור. יהי רצון שתשוחרר במהרה!'.

 

ופולארד הודה על האיחולים, ענה אמן בכוונה רבה, וחזר לאחר השיחה אל תאו הצר בכלא בטנר, אותו תא בו העביר את חייו באותן שנים איומות, ובמשך כל העשור שלאחר מכן – עד לסוף השבוע שעבר.

 

'בעל אמונה חזקה'

"מצב בריאותו של יהונתן קשה", אמרה לנו באנחה הגב' אסתר, לאחר סיום השיחה ההיא עמו. "הוא סובל מקשיי נשימה ומבעיות נוספות", הוסיפה ותיארה, במהלך ראיון ארוך וכואב, בן כמה שעות – בו גוללה את מסכת הייסורים שעבר בעלה בשנים שחלפו, מאז נתפס על ידי סוכני הFBI בפתח שגרירות ישראל בוושינגטון. "אולם למרות הכל, הוא צלול ובעל אמונה עזה", סיפרה. "במהלך השנים הללו, הוא נותר איתן ושפוי בדעתו, ובעיקר חזק ומאמין".
 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד