כשאלוקים מדבר אל האדם...

shutterstock - נבואה

עיניו היו עצומות בחזקה, הוא היה נראה מעולף או שקוע בשינה עמוקה מאוד ואז... הוא רואה לנגד עיניו סיר, הסיר מבעבע ממושכות  ומתחיל להסתובב. כשפתח הסיר מכוון לכיוון צפון, הסיר נעצר. הוא התעורר...

נשמע כמו חלום? קצת, אבל זה לא חלום זוהי נבואה. בחזיון הזה התנבא ירמיהו על חורבנו של בית המקדש ועל כך שהחורבן יגיע מכיוון צפון- מלכות בבל הצפונית לישראל.

נבואה?! מי אמר? איך יודעים? מה זה בכלל נבואה? יש את זה גם בימינו? בואו נלמד:

התפקיד אותו קיבל עם ישראל מהיום בו בחר אלוקים באברהם אבינו ועד עולם להיות העם הנבחר ונציגו של אלוקים בעולם, אינו מתבטא רק בחלוקת תפקידים רשמית בהירארכיה המתקיימת בין העמים, אלא הוא מעניק לנו נופך פנימי עמוק ונסתר שלכל שאר האנושות בכל האומות פשוט אין. נופך זה הוא בעצם חלקי קדושה עליונים אותם אנו נושאים בנשמתנו אשר נובעים מהקשר שלנו עם אלוקים וחלקים אלו גורמים לנו להיות, כאשר אנו מפעילים ומבטאים אותם, מעל לטבע העולם החומרי. ניקח לדוגמה אירועים היסטוריים בקורות העם היהודי כמו קריעת ים סוף, עשר המכות ועוד, שבהם העם היהודי ניצח את גבולות הטבע והשיג תוצאות על טבעיות, אשר התאפשרו רק בזכות היותנו קדושים ורוחניים מעל כל טבע העולם החומרי.

הקשר עם אלוקים מתבטא גם בתקשורת הישירה שלנו עם בורא עולם  - מאה פעמים ביום! מספר הברכות אליו מגיע אדם המברך את כל סוגי הברכות הנדרשות במהלך כל יום. אולם, כמו בכל תקשורת תקנית, גם התקשורת שלנו עם אלוקים אמורה להיות דו סטרית. אנו מדברים אל אלוקים ואלוקים גם הוא מדבר אלינו. הדרך בה אלוקים מדבר אלינו נקראת ''נבואה''.

מהי נבואה? ננסה להבין על פי הסבריו של הרמח"ל בספרו ''דרך השם'':

נבואה היא דרגה רוחנית גבוהה המאפשרת לכל יהודי המגיע אליה לקבל מסרים מאלוקים בעניינים שונים לפי הצורך, על ידי סוג תקשורת נבואי בו הוא אמנם אינו שומע את אלוקים באוזניו הפיזיות משום שאלוקים לא נזקק לדרכי תקשורת אנושיים כדי להעביר את דבריו, אלא מקבל את המסר ישירות אל סף ההכרה שלו.

נמצא אם כן, שהנבואה כוללת שני חלקים: חלק אחד - דרגה/רמה רוחנית של קדושה והשתייכות שכלית ונפשית לאלוקים, החלק השני – התקשורת עם אלוקים המתאפשרת בדרגות רוחניות שכאלו. החזיונות הנבואיים המתוארים בתנ"ך הם התוצאה של קבלת המסר מלמעלה העובר בשלושה שלבים: קבלת המסר וההשגה מאלוקים, חיזיון הנבואה הוויזואלי הדומה בתחושתו לשל חלום, הבנת המסר וההשלכות שלו בשכלו של הנביא.

כאמור, כל יהודי יכול להגיע אם ירצה וישקיע בכך אל מדרגת הנבואה, אך בימינו אנו, מאז ימות הנביאים האחרונים של התנ"ך הסתלקה הנבואה מישראל. זאת, מפני הדרגה הרוחנית הכללית והאישית שאינה מגיעה לדרגת הנבואה.

רמח"ל מדגיש, כי השליחויות המתוארות בתנ"ך אליהן נשלחו הנביאים, כמו אזהרות שונות את עם ישראל וכדומה, הוא תפקיד שניתן לעיתים לחלק מהנביאים שאותו עליהם לממש באמצעות כוחם הנבואי, אך הוא לא המהות של הנבואה, שהיא, כאמור, הדרגה הרוחנית של השגת והכרת העולם הרוחני הנסתר.

האמונה בנכונותו של תהליך הנבואה מהווה חלק עיקרי ממערכת האמונה הכללית: ''אני מאמין באמונה שלימה שכל דברי נביאים אמת'' נקבע בעיקר השישי של י"ג עיקרי האמונה. זאת בשל העובדה הפשוטה כי כל עולם היהדות שבידינו: התורה שבכתב, התורה שבעל פה, כל קורות עם ישראל עד הגלות ועוד ועוד, הכול התקבל באמצעות כוח הנבואה. כך שפקפוק חלילה בדברי הנביאים, מהווה פקפוק באמונה היהודית כולה.

בימי המשיח ובית המקדש השלישי, תתחדש הנבואה, יהי רצון שנזכה לראות זאת במהרה בימינו אמן.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד