מהו רב? מה הן הסמכויות שלו? איך יודעים על איזה רב אפשר לסמוך וממי לבקש ברכה?
מה הוא אדמו"ר, מה הן הסמכויות שלו, ומתי כדאי לפנות אליו.

5 דברים שידעת או לא ידעת על 'ישיבה'

מה זה 'סדר' ומהו 'בין הסדרים', האם התלמידים ישנים בישיבה? וכמה שעות ביום הם לומדים תורה?
הגדל
  • 'ישיבה' היא מוסד חינוכי תורני, בו לומדים תלמידים מגילאי 13 ועד החתונה. הלימודים בישיבה הם תורניים בעיקרם, על אף שקיימות מסגרות ישביתיות שונות בהן ניתן ללמוד גם לימודי חול, להשלים בגרויות ועוד.
  • ברוב הישיבות הלימוד מקיף את כל שעות היום, החל מהשעה 7:00 בבוקר בערך, עם לימוד לפני תפילת שחרית, ועד השעה 10:00 בלילה, עם לימוד אחרי תפילת ערבית.
  • בחלק מהישיבות פעילה גם פנימיה, בה ישנים התלמידים בשעות הלילה. בישיבות מסוימות קיימת אפשרות לישון רק בהפסקת הצהרים הנמשכת כשלוש שעות, וישנן ישיבות רבות, בעיקר לתלמידים צעירים עד גיל 16 לערך, שבהן אין בכלל פנימיה, והתלמידים שבים מדי ערב לביתם.
  • הלימוד בישיבה מתחלק ל'סדרים'. סדר א' מתחיל בערך בשעה 9:30 ונמשך עד 13:00 ברוב הישיבות. סדר ב' מתחיל בשעה 16:00 ונמשך כשלוש שעות עד השעה 19:00, וסדר ג' נמשך כשעתיים מהשעה 20:00 ועד השעה 22:00. ההפסקות שין לבין מכונות בעגה הישיבתית 'בין הסדרים'. התלמידים השקדנים שרוצים להצליח בלימודם, קובעים סדרי לימוד עצמאיים לבד או עם חבר, גם בשעות בין הסדרים, וברוב הישיבות בית המדרש אינו מתרוקן לחלוטין בכל שעות היום, ועד השעות הקטנות של הלילה.
  • הלימוד בישיבות הוא בעיקר ב'גמרא' – התלמוד הבבלי. בבוקר לומדים סוגיות עיוניות ומפלפלים בהן תוך הבאת פירושים רבים ומגוונים, העמקה לסיבת המחלוקות בין המפרשים השונים, קושיות ותירוצים. אחר הצהרים לומדים לימוד קל יותר, המכונה 'בקיאות', אשר מטרתו לצבור ידע נרחב בתלמוד הבבלי, מבלי להעמיק בכל נושא יתר על המידה, ובסדר ג' שמתקיים בשעות הערב משננים את הנלמד בסדר א', או לחלופין לומדים לימודים חלופיים ב'מכסתות' אחרות מהתלמוד הבבלי.
שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד