יהדות עכשיו!

שיחה מיוחדת עם מי שכתב חלק גדול מהתכנים המופיעים באתר ו'הרב של אינטרנט', על כתיבת ההלכה בשפה עכשווית ואקטואלית, על השדרוג המיוחד של האתר ועל התרומה העצומה שלו לחוזרים בתשובה.
הגדל

בימים אלו עולה לאוויר אתר 'הרב של האינטרנט' בגרסה חדשה ומשודרגת, המכילה תוכן תורני עשיר במיוחד, המוגש בשפה קלה וברורה, כשניכרת ההשקעה הגדולה בכך שגם מי שאינו מכיר את השפה התורנית, ולא גדל במחוזות תורניים, יוכל להבין בקלות את הנאמר, בשפה עכשווית וקולחת.

 

מי שהיה ועדיין שותף לפרויקט הזה הוא העיתונאי החרדי יעקב לוסטיגמן, כתב ופרשן לענייני חוץ בעיתון 'המבשר', שמקדיש מזמנו גם לכתיבת מאמרים ומדריכים הלכתיים ל'הרב של האינטרנט'. תפסנו אותו לשיחה מעניינת, על האתר המשודרג, על תפקידו בצוות, ועל תחושת השליחות המלווה אותו ואת יתר העוסקים במלאכת הקודש.

 

לצפיה ולמעבר לאתר החדש לחצו כאן

  • ספר לנו קצת מה זה 'הרב של האינטרנט', ומה בעצם אתם עושים במסגרת האתר הזה?

 

'הרב של האינטרנט' הוא מיזם ותיק של ארגון 'אחינו', שמטרתו היא להנגיש את היהדות וההלכה לגולשים בצורה הכי קלה, הכי ברורה והכי עכשווית. בתקופה האחרונה חידשנו את האתר, והשקענו בו מאמצים רבים, כדי לשדרג אותו הן מבחינה ויזאולית וטכנית, והן מבחינת התכנים.

 

  • מה זה אומר "להנגיש את היהדות וההלכה לגולשים". איך עושים דבר כזה?

 

תנועת התשובה נמצאת ברוך ה' בפריחה מתמשכת בישראל. מאות אלפי יהודים חזרו בתשובה עד כה, ועוד אלפים רבים מצטרפים אליהם מדי שנה. התנועה הזאת מכה שורשים בכל פינה בארץ, מקריית שמונה ומטולה, ועד אילת, ירוחם ודימונה.

 

אם בעבר החזרה בתשובה נעשתה בדרך כלל באמצעות ארגונים מסודרים שהעניקו ליווי לחוזרים בתשובה, כיום רבים מהחוזרים בתשובה עושים את זה באופן עצמאי, לומדים את ההלכות הבסיסיות דרך האינטרנט ומתחילים לשמור מצוות בלי שום ליווי.

 

כאן יש בעיה, מטבע הדברים ספרי ההלכה כתובים בשפה מאוד מאוד תורנית. מי שלא מכיר את השפה הזאת, לא תמיד יכול להבין אותה, וגם אם כן, הדבר דורש ממנו מאמץ רב והשקעה מאוד גדולה. לא תמיד הוא יודע איפה לחפש את ההלכה הספציפית שהוא רוצה לדעת כרגע, וכשהוא רואה שיש מחלוקת בין שני פוסקים הוא מתבלבל ולא יודע כמו מי לנהוג.

 

במקום הזה אנחנו נמצאים, ומנסים להעניק לכל בעל תשובה ליווי אישי דרך המחשב או הסמארטפון שלו. 'הרב של האינטרנט' זה לא רק אתר, זה מיזם רחב מאוד שכולל פעילות בפייסבוק, בטוויטר, במענה שוטף לפניות המגיעות במייל וכמובן גם באמצעות האתר.

 

  • מה החלק שלך בסיפור הזה?

 

לצערי לא זכיתי להיות רב, ואיני יכול לפסוק הלכות, לכן אני תורם בדרך שבה אני כן יכול לתרום. העבודה שלי במיזם הזה מחולקת לשני חלקים: החלק האחד הוא החלק הפשוט יותר שבו אני מראיין אנשים או כותב מאמרי דעה והשקפה שמובאים באתר ובמקומות נוספים. החלק היותר מורכב זה החלק שבו אני עוסק בפישוט נושאים יהודיים וכתיבת מדריכים הלכתיים.

 

מדובר במיזם יוצא דופן. בשונה מכל ספרי ההלכה שעוסקים בהלכות שבת למשל, ומביאים את ההלכות לפי הסדר של ל"ט אבות מלאכות, אנחנו כאן עובדים בצורה שונה לחלוטין. אנחנו לא באים ללמד את הקורא הלכות 'בורר' או 'כותב'. אנחנו באים לסכם לו בצורה קלילה איך מכינים סלט ירקות בשבת קודש. מותר לשטוף את הירקות או שזה בורר? ואם כן שוטפים, מותר לעשות את זה עם מים חמים מהדוד שמש או שאסור? ומה לגבי הקילוף? מותר לחתוך אותם לחתיכות קטנות? מותר למלוח אותם? במדריך ההלכתי אני לוקח את כל ה'מוקשים' שעלולים לצוץ במהלך הכנת סלט ירקות וכותב מאמר ברור ומתומצת: "כך תכינו סלט ירקות בשבת קודש". כשמגיע בעל תשובה טרי שאינו יודע עדיין מה המשמעות של כל 'אב מלאכה', ומה הן 'תולדות' וכו', הסגנון שבו אנו נוקטים מהווה פשוט חבל הצלה בשבילו. הוא יכול לצאת עם מידע ברור, מסוכם והכי מעשי שיש.

 

  • ואיך באמת אתה מצליח לסכם בקצרה ובתמצות את הנושאים שבהם יש לא מעט מחלוקות בין גדולי הפוסקים?

 

ההנחיה שקיבלתי מהרבנים המלווים את המיזם היא להיצמד ברוב המקרים לשיטה המקלה, ובתנאי שמדובר ברב בעל שיעור קומה שהקל בהלכה. אדם שחוזר בתשובה מתמודד גם כך עם לא מעט הלכות חדשות ומרכבות, ואנחנו לא יכולים לבקש ממנו לנהוג כשיטת המחמירים. אפשר לומר שברוב המקרים אני נצמד לפסיקותיו של הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, שאין חולק על גדולתו העצומה בתורה, ואין חולק על כך שהוא היה נוקט בגישה של 'כח דהתירא עדיף', והיה מקל מאוד בהלכה במקומות שאפשר להקל. פה ושם אני מציין לקורא שידע שיש שנהגו להחמיר בנושא, או שבני עדות האשכנזים נהגו לפי פסיקה שונה, אבל גם בכזה מקרה, זה בא בקיצור ועם אזכור בלבד לכך שיש דעה מחמירה יותר וכל אחד יבחר לפי איזו שיטה הוא רוצה לנהוג.

 

כמובן שהמיזם כולו, ובמיוחד המדריכים ההלכתיים שאני כותב, עוברים תחת עינם הבוחנת של רבני המיזם, תלמידי חכמים עצומים ופוסקי הלכה. הם מתקנים אותי במקום שבו אני טועה, משלימים את דברי במקום שבו אני מחסיר, ובעצם אני תורם את הניסוח והם מקפידים על כל פרט קטן בהלכה.

 

  • מה בעצם עשיתם במסגרת השדרוג של האתר?

 

השדרוג בוצע בכלל המישורים. כמו שאמרתי בפתח הדברים, אני תורם את חלקי בכתבית תכנים לאתר, אבל נעשתה כאן עבודה יוצאת דופן גם בחלק הטכני, ההשקעה בחלק הויזואלי. עבדו על זה חודשים שלמים, צוות של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, בליווי צמוד מאוד של ההנהלה הבכירה של הארגון.

 

למעשה מדובר באתר מקורי ולא שגרתי. מי שנכנס אליו מיד מרגיש את החדשנות הזועקת מכל פינה. סגנון הצגת האייטמים, הליווי באיורים וציורים אומנותיים במקום תמונות כמו שעושים בדרך כלל באתרי אינטרנט. הושקעו מחשבה רבה וגם משאבים רבים בכך שהאתר יהיה דינאמי, תוסס ובעל מראה צעיר וחדשני.

 

  • ומה התגובות של הגולשים?

 

האמת שעדיין לא קיבלנו תגובות רבות, כי המיזם רק עכשיו עלה לאוויר עם פרסום וכו'. אבל בדיקות מקדימות שערכנו העלו שמדובר ברעיון מצליח מאוד. אנשים אוהבים היום לקבל את המידע כשהוא זמין, נגיש, קצר ותמציתי. אין סיבה שבאינטרנט יוכלו למצוא מידע מפורט בנושאי רפואה, מדע, ארכיאולוגיה וגיאוגרפיה, ורק ההלכה לא תהיה זמינה ונגישה.

 

  • לסיום, ספר קצת איך אתה מרגיש כמי שלוקח חלק בפרויקט חשוב כל כך...

בשבילי מדובר בזכייה בפיס. אני הייתי בעבר מחנך בתלמוד תורה, וזה היה ממלא אותי בסיפוק. כשאתה חוזר הביתה בערב ויודע שהיום לימדתי תורה ל-30 ילדים, זאת הרגשה נהדרת.

 

אבל הקדוש ברוך הוא הנחה אותי בדרך אחרת, עשיתי הסבת מקצוע והפכתי לעיתונאי. גם במקצוע הזה כמובן שאפשר לתרום לא מעט, וכשאתה כותב את החדשות עם מבט של יהודי מאמין, זה גם משפיע על מי שקורא את החדשות ו'שומע' את המילים בצורה שבה כתבת אותן.

 

עם זאת, תמיד הרגשתי טעם של החמצה מסוימת. אחרי הכל ללמד תורה זה בוודאי יותר חשוב ויותר משמעותי. הפרויקט הזה של 'הרב של האינטנרט' מחזיר לי את הצבע ללחיים... אני שוב מלמד תורה, והפעם זה לא רק ל-30 ילדים, אלא למאות ואלפי יהודים, בהם ראשי משפחות.

 

חכמנו זיכרונם לברכה מדגישים את שכרם הגדול של מי שזוכים לזכות את הרבים, על פי הפסוק 'ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד'. אני חושב שכל מי שיש לו זכות להיות אפילו רק בורג קטן בפרויקט עצום שכזה, צריך לשמוח על כך כל ימיו.

לצפיה ולמעבר לאתר החדש לחצו כאן

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד