היהדות, החלומות ואני

מהו חלום? איך צריך להתייחס אליו? מה עושים אחרי חלום רע? וכיצד ניתן מראש לחלום חיובי? התשובות המלאות בפנים.
הגדל

חלמת שאראלה ממפעל הפיס התקשרה אליך ואתה רוצה לרוץ לקנות מרצדס? חלמת איזו קבוצה תנצח בליגת האלופות, ואתה חושב להמר על זה? תחשוב פעם שנייה...

דווקא בעולם בו אנו חיים המשתוקק למסרים מלמעלה, בו הקושי לקחת אחריות יחד עם הבלבול הגדול סביב תפקידנו וצורת חיינו גורמים לרבים מאיתנו לפרש כל אירוע משמעותי יותר או פחות בחייהם כמסר ישיר משמיים, אנדרלמוסיה של אמת ושקר בתחום הזה חוגגת. ואם בכל אירועי החיים זה כך, בחלומות, רמות הרצינות קופצות מדרגה. חלומות שונים ומשונים מטרידים את מנוחתם של אנשים, לא מעט 'מקצוענים' מתפרנסים מזה לא רע ולכן חשוב ואפילו קריטי להבין את האמת שמאחורי החלומות ולעשות בעניין הזה סדר.

האם החלומות הם אכן מסר משמיים? כיצד עלינו להתייחס אליהם? לבטל אותם במחי יד או דווקא לקחת ברצינות? מה עושים אם חלמת חלום רע ואיך מונעים חלומות מסוג זה מראש? כל זאת במאמר שלפניכם.

החלומות על פי היהדות, מתחלקים לשני סוגים: חלומות אמת וחלומות שקר. מתוך הנחה כי בזמן השינה כשהגוף אינו פעיל, הנשמה מקבלת קצת חופש ויכולה להשתחרר ממאסרה בגוף, מהווה החלום הזדמנות נהדרת לנשמה לקלוט מסרים, חוויות, דרגות רוחניות וכדומה, ללא מגבלות הגוף וגם ללא מגבלות החומר כמו הזמן והמרחב. לכן, בחלום יכולים עקרונית להיוודע לאדם דברים על העתיד או העבר הרחוק, יכולים להתגלות לו אירועים המתרחשים במקומות אחרים והוא מסוגל לחוות מסרים מנשמות הנמצאות כבר מזמן בעולמות עליונים.

כל זה נכון אך לא מספיק. כמו בכל תקשורת שבשביל קיומה צריך שני צדדים, גם בשביל לתקשר עם מסרים מעולמות עליונים, צריך שני צדדים. לא מספיק שאתה מסוגל לקבל, צריך גם שהצד השני ירצה להעביר את המסר. זה לא יקרה אם לא תהיה בדרגה ראויה או במצב ראוי לקבל מסרים רוחניים בחלום ומכאן שרוב החלומות אינם נושאים בחובם שום משמעות רוחנית והם – חלומות שקר.

אז מה המשמעות של כל המציאות המדומה שאנו ''רואים'' בחלום? ''אין אדם חולם אלא מהרהורי ליבו'' אמרו חכמים, הרהורי המחשבה של שעות היום מקבלים תוספת חוזק באמצעות חופש הדמיון של הלילה ואם נוספים להם עוד נתונים טכניים כמו החום בחדר, מזון הנמצא בדרכי העיכול וכדומה, התוצאה יכולה להיות ממש חלומית...

איך נדע אם החלום הוא אמת או שקר? ישנם כמה סימני זיהוי:

נפתח בכך שבימינו, כשהדרגה הרוחנית הכללית והאישית ירודה כל כך, חלום אמיתי הוא דבר נדיר מאוד ורוב החלומות הם דמיונות שווא. גם אם חלמת חלום רע, זה מן הסתם מתוך לחץ, עצבים או פחדים נסתרים. ואם אתה מתעקש, להלן כמה סימני זיהוי:

חלום אמיתי הוא חלום מסודר בעל התחלה וסוף וסדר ברור. הוא חלום המגיע בסוף הלילה כאשר המזון מעוכל והרהורי היום כבר עברו וכשמתעוררים ממנו מרגישים כאילו החלום עדיין ממשיך בהקיץ. ועוד פרטים נוספים.

כמובן, לא נזלזל חלילה בהרגשה הרעה המתקבלת מחלום רע ולכן נציע את הדרכים למנוע חלומות כאלו:

אמירת קריאת שמע על המיטה, תפילה ונישוק המזוזה, כל אלו מומלצים בחום כאמצעים לשינה שלווה ורגועה יחד עם ההמלצה החד משמעית: לך לישון עם מצב רוח טוב!

אם כבר חלמת חלום רע, יש גם מה לעשות כדי ''לבטל'' אותו:

הטבת חלום – נוסח הנאמר בפני שלושה אנשים בו כביכול אתה מבקש מהם שייטיבו לך את החלום והם עונים משפט שמשמעותו ''חלום טוב הוא''. (הנוסח נמצא בכל סידורי התפילה)

תפילה בזמן ברכת כוהנים על החלום.

וכמובן, ''לא נבראו רעמים אלא כדי לפשט עקמומיות שבלב'' מה שנכון גם על הפחדים המגיעים מחלומות רעים, שהכי מועיל: לתקן את המעשים בתשובה.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד