''השבת אבדה'' מצווה שנעים להכיר

כחלק מסדרת תרי"ג המצוות, נכיר את המצווה המיוחדת להשיב אבדה לבעליה. מרתק.
shutterstock (הגדל)

השעה היתה אחת עשרה בלילה. זה עתה הסתיימה חתונתה של בת דודתה ואירית עלתה על האוטובוס האחרון היוצא לכיוון המושב בו היא גרה. השעה היתה מאוחרת והאוטובוס היה ברובו ריק, כך שהיא יכלה לאפשר לעצמה להתנמנם בשקט למשך הנסיעה הארוכה. היא התעוררה רגע לפני שהנהג חלף במהירות על פני התחנה בה היה עליה לרדת, היא הספיקה לצעוק לו שיעצור ולמהר לרדת מהאוטובוס. היא מיהרה להגיע לביתה ורק אז היא שמה לב כי התיק שלה בו היו ארנקה וכל מסמכיה, נשכח באוטובוס...

 סיפור נוסף: הטלפון היקר אותו רכש רוני בכספי חסכונותיו, היה הגשמת חלום עבורו. בפני כל מי שרק התעניין, התגאה רוני במכשיר המשוכלל ובפונקציות הרבות אותן היה ניתן להפעיל בו, עד שלרוע מזלו באחד הימים כשישב עם חבר על הספסל ברחוב השכונתי, הוא הניח את הטלפון לצידו, אך כשקם משם שכח לקחת אותו. כשהוא שם לב לכך הוא לא ידע בוודאות היכן הוא שכח אותו והייאוש מלמצוא אותו כרסם בליבו. ''מישהו בטח לקח אותו'', חשב.

 את הסיפורים הללו, המתרחשים במציאות חיינו דבר יום ביומו, רצתה התורה לסיים בהגשמת חלום: ''איבדת? אל דאגה! מישהו כבר ידאג לאתר אותך ולהחזיר לך''! הרעיון הזה אותו ראתה התורה כחיוני ליישובו הרגוע של העולם הוא העומד מאחורי אחת מתרי"ג מצוות התורה – מצוות ''השבת אבדה''. על פי מצווה זו מוטלת חובה על המוצא אבידה ברשות הרבים, לפרסם את העובדה שהוא מצא את האבדה, לשמור עליה ולהשיב אותה לבעליה באם הוא יאותר.

 איך עושים זאת?

 הלכות השבת אבידה רבות הן ומלאות בפרטים שונים אשר נכתבו בארוכה בתלמוד בפרק השני של מסכת בבא מציעא, אך אנו נתמקד בעיקרי הדברים, על מנת להבין את צורתה הכללית של המצווה ונכיר את מילון המונחים השונים שלה כדלהלן:

 ''אבידה'' – זו ההגדרה לכל חפץ שווה פרוטה שנמצא ברשות הרבים שעל פי צורת הנחתו נראה כי לא הונח שם בכוונה אלא נפל או נשכח במקום. כאשר אנו רואים בדרכנו חפץ כזה, אסור לנו להתעלם וחובה לפרסם ולנסות לאתר את המאבד. בהרחבה של הגדרה זו כללו חכמינו כל הפסד ממוני שעשוי להגיע על אדם מתוך טעות או שלא בשליטתו ובידינו להציל אותו ממנו, גם אז יוגדר הממון ''אבידה'' ותחול עלינו המצווה בתור ''מוצאי האבידה''.

 ''מוצא האבידה'' - הוא כל אדם שעבר באקראי ליד אבידה וראה אותה. מרגע זה קיים עליו איסור ''לא תוכל להתעלם'' והוא חייב להרים את החפץ לשמור עליו ולבצע את כל התהליך לאיתור הבעלים, במונח הנקרא ''הכרזה''.

 ''הכרזה'' – הדרך בה על פי התורה מחויב המוצא לאתר את הבעלים היא על ידי ''הכרזה''. בימינו מתקיימת ההכרזה על ידי פרסום מודעות השבת אבידה המכילות את פרטי המוצא במקומות מרכזיים שבהם סביר כי המאבד ייחשף למודעה ויוכל למצוא את הדרך לחפץ שלו בחזרה. במודעה אין לפרט פרטי זיהוי מפורטים מדי אודות החפץ, בכדי לא להרוס את האפשרות של הבעלים להוכיח את בעלותו על ידי סימן-

 ''סימן'' - זהו אמצעי הזיהוי שחייב המוצא לקבל מהאדם הטוען לבעלות על החפץ האבוד, בכדי לתת בו את האמון הנדרש להשבת האבידה אליו. בין אם המדובר על חפץ בעל ערך רב ובין אם על חפץ זול, אין להחזיר אותו עד שמקבלים את ההוכחה שהמבקש הוא אכן הבעלים. על ידי שהבעלים ימסור סימן זיהוי הקיים בחפץ למוצא, הוא יוכל לרכוש את אמונו ולקבל את החפץ בחזרה. וכשאין סימן?

 ''חפץ שאין לו סימן'' – כל אותם חפצים הזהים לחפצים רבים מסוגם הקיימים בשוק ולכן לא ניתן לזהות אותם על ידי סימן, אין עליהם חובת השבה ומותר למוצא האבידה לקחתם לעצמו. לעיתים מדובר על סכום כסף גדול שנמצא פזור ברשות הרבים ואין כל דרך לזהות אותו... שורשה של הלכה זו נעוץ בסברא כי חפץ שאין לו סימן, בעליו מתייאש מלמצוא אותו ובמצב כזה, החפץ הופך להפקר ואין עליו חובת השבה.

 ''עד שיבוא אליהו'' – זוהי ההגדרה התלמודית למשך הזמן אותו יש למוצא להמתין עד שיגיע בעלי החפץ לדורשו, הגדרה שקובעת בעצם כי עד שתבוא הגאולה השלימה ויבוא אליהו הנביא ויגלה למי שייכת האבידה, מוטלת על המוצא חובה לשמור עליה ולהמתין.

 אלו הם המושגים הבסיסיים המרכיבים את מצוות השבת אבידה, שכאמור מטרתה ליישב את העולם בדרך שלווה ורוגע כפי שמסביר ספר החינוך ''שורש מצווה זו ידוע, כי יש בזה תועלת הכל וישוב המדינה. שהשכחה בכל היא מצויה, גם בהמתם וכל חייתם בורחים תמיד הנה והנה, ועם המצוה הזאת שהיא בעמנו יהיו נשמרות הבהמות והכלים בכל מקום שיהיו בארצנו הקדושה כאילו הן תחת יד הבעלים, וכל פקודי ה' ישרים משמחי לב''.

 

 

 

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. יאיר (11/05/2017 11:58:48)
שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד