מלאכת מעמר

shutterstock - מלאכת מעמר

עץ השסק בחצר משפחת פלד, הצליח סוף כל סוף לגדול ולהגיע לשנתו החמישית כדי שפירותיו יהיו מותרים באכילה ללא כל חשש. ובני המשפחה כבר ממתינים בקוצר רוח לטעום מפירות העץ שעדיין בשלבי הבשלה אחרונים. במהלך יום השבת האחרון , הרוח החזקה שנשבה השירה מפירות העץ היישר אל קרקע הגינה וכל מה שנותר לבני המשפחה הוא לאסוף אותם מהדשא ולאוכלם לתיאבון. (במאמר מוסגר: אכילת פרי לפני שהוא רואה את פני הבית, אינה צריכה הפרשת תרומות ומעשרות)

אך רגע לפני שהם עושים זאת: הבה נבדוק האם מותר להם לאסוף את הפירות בשבת?

''מה הבעיה''? אתם שואלים

הבעיה נקראת ''מלאכת מעמר''. מלאכת מעמר היא שלב בתהליך הגידול והעיבוד של גידולים שונים, בה לאחר הקטיף, אוספים את הגידולים מהשדה ומקבצים אותם לחבילות -  ''עומרים'' (ומכאן שמה של המלאכה) וכך לוקחים אותם אל הבית או המחסנים. על פי עקרון המלאכה אסור מן התורה לאסוף גידולי קרקע תבואה או פירות, לא רק לקיבוץ בעומרים, אלא גם לתוך כלי כל שהוא, כל עוד שמדובר על מקום גידולו של הפרי.

גם במלאכה זו, חכמים הרחיבו את האיסור וקבעו כי גם איסוף של תוצרת חקלאית אחרת, כמו ביצים מהלול או מלח מבריכות ייבוש מי הים, אסור לביצוע בשבת. כך שאם אתה במקרה בעל משק של תרנגולים וממש מתחשק לך ביצה טרייה לניקוי הגרון בבוקרו של יום השבת, אסור לך לאסוף את הביצים לתוך כלי או לתבנית אלא רק לקחת אותן אחת לאחת עד הבית.

כאמור, על פי עקרון המלאכה, לא כל איסוף פירות פזורים יש בו בעיית מלאכת מעמר, אלא רק פירות הפזורים במקום גידולם –  כמו למשל העץ. אולם גם בעניין הזה, הוסיפו חכמים וקבעו כי פירות הפזורים בבית או בחצר ויש טורח באיסופם, אין לאוספם לסל או לכל כלי אחר משום שהטרחה בפעולה מגדירה אותה ''מעשה חולין'' ואין לעשותה בשבת. עם זאת, כאשר אפשר על ידי מטאטא לרכזם במקום אחד, התירו הפוסקים את הפעולה.

ויכוח מעניין קיים בין הפוסקים, בשאלה האם מותר ליצור מחרוזות פנינים בשבת או שיש בכך בעיית מלאכת מעמר. מה אתם חושבים?

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד