"יש גם מי ששומע"

תקוע בעיר הגדולה בלי ג'י-פי-אס ומחפש בית כנסת? אולי כדאי להגיש בקשה היישר לכתובת המתאימה ביותר. זה מה שעשה קובי נפרין
הגדל

תקוע בעיר הגדולה בלי ג'י-פי-אס ומחפש בית כנסת? אולי כדאי להגיש בקשה היישר לכתובת המתאימה ביותר. זה מה שעשה קובי נפרין.

 

אבא של קובי נפרין נפטר לפני שבועיים. זה היה בלתי צפוי. רגע אחד חי ופתאום לא. ככה.

 

פגשנו אותו באחד מבתי הכנסת הקטנים בשכונה. הוא בא לחפש מנין למנחה. זה לא שהוא מבין גדול במניינים. בכלל לא. קובי הוא בחור טוב, מלח הארץ, אבל קשר ממשי  עם הקב"ה לא היה לו. לפחות ככה הוא חשב.

 

אחרי הפטירה הגיע רב לדבר באוהל האבלים שהמשפחה הקימה מתחת לעמודים בכניסה לבנין. הרב דיבר על הנשמה, ועל גן עדן ועל עוד כל מיני דברים חשובים. אבל קובי הוא בחור מעשי. הוא רוצה את השורה התחתונה: מה צריך לעשות, ואיך? ככה הוא היה כבר בתור ילד, וככה הוא נשאר עד היום.

 

כאשר הרב סיים לדבר הוא הרים אצבע, כמו בכיתה, וביקש לשאול שאלה. "כבוד הרב", כך הוא שאל, "תגיד, יש משהו שאפשר לעשות עכשיו כדי שלאבא יהיה יותר טוב שם בשמים?".

 

הרב הופתע מהשאלה. "בוודאי שיש. דבר ראשון אתה יכול וגם צריך להגיד עליו קדיש. זו זכות גדולה".

 

אבל בשביל קדיש צריך מנין, ובשביל מנין צריך למצוא בית כנסת, ובבית כנסת יש שעות תפילה קבועות. אי אפשר להגיע מתי שרוצים. קובי היסס. סדר היום שלו עמוס גם ככה. לקחת על עצמו התחייבות נוספת?...

 

אבל אבא זה אבא, וכך מצא קובי את עצמו כשהוא מחפש אחר בית כנסת הנמצא בסביבה. בסופו של דבר הוא מצא את המקום בו נמצא בית הכנסת,  ועם קצת עזרה מהמתפללים הוותיקים הוא גם מצא את המקום בסידור שבו נמצא הקדיש. 

 

את כל זה שמענו ממנו תוך כדי המתנה להופעתם של שלושת הכוכבים המסמנים שהגיע זמן ערבית. אבל לא על כך רצינו לספר לכם אלא על משהו אחר שהוא  סיפר מיד אחר כך. משהו שיש בו מסר חשוב לכל אחד מאיתנו.

 

"אתה יודע", כך סיפר, "בהתחלה לקחתי את כל העניין של התפילה בצורה לא מחייבת. לא הייתי בטוח שאני יכול לעמוד בזה. אני טיפוס לחוץ ועסוק נורא והרעיון להתנתק מהכול בשביל תפילה נראה לי בהתחלה קשה ודי מלחיץ. אבל ניסיתי והתרגלתי".

 

"יום אחד אני מזדמן לעיר בלתי מוכרת. השמש מאותת לי שיש לה תוכניות ל'סגור את הבאסטה' ברגעים הקרובים. אני מחפש שלט של בית כנסת ולא מוצא. הזמן עובר במהירות, עוד מעט והעסק יהיה אבוד.פתאום אני מוצא את עצמי עושה דבר שלא עשיתי מימי. אני פונה ישירות לקדוש ברוך הוא ואומר לו: "תראה, אני ממש רוצה להספיק תפילה. זה חשוב לאבא שלי וחשוב גם לי. אתה בטח יודע איפה יש כאן בית כנסת, הרי כולם מתפללים אליך.... אז נא עזור לי למצוא בית כנסת בזמן".

 

"רק סיימתי את התפילה ופתאום מאחורי כמה עצים אני רואה שלט של בית כנסת. אני מחנה את הרכב רץ החוצה ונכנס לבית הכנסת בדיוק בזמן כדי לשמוע את החזן אומר את המילים האחרונות של התפילה. הייתי מאוכזב נורא. מישהו הציע לי לעמוד בפינה ולהתפלל ביחידות לפני שהשמש תשקע ואפסיד את התפילה לגמרי. הסתכלתי מסביב וראיתי חבורה של זקנים. לא היה שום סיכוי לארגן עוד מנין בזמן".    

 

"פתאום אני רואה בחור צעיר מגיע בריצה, כולו מתנשם ומתנשף. הוא מסתכל אלי בתחינה ושואל: "אולי תרצה להשלים לנו מנין למנחה?". מסתבר שהם עשו חנוכת הבית אבל חלק מהמוזמנים התעכבו. וכך מצאתי את עצמי כעבור רגעים ספורים גם עם מנין למנחה, גם עם מנין לערבית ואפילו עם סעודה טעימה לקינוח...".

 

בעוד קובי מסיים את סיפורו נצנצו בשמים שלושת הכוכבים המיוחלים.

 

"מה אתה לומד מהסיפור?", שאלנו את קובי בעודנו נכנסים לבית הכנסת.

 

"פשוט מאוד", הוא השיב בעודו פותח את הסידור. "כשמישהו באמת רוצה משהו טוב, עוזרים לו משמים. ועוד דבר. תפילה זה לא רק לסידור. כשמבקשים משהו יש גם מישהו שם למעלה ששומע"...

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד