כשאין תורה, כל רוצח מלך

מחבל שרצח חייל ישראלי הופך לגיבור תרבות, וה'אמנים' אף דורשים שהמדינה תתקצב אותו. האדרת עולם הפשע היא תוצאה של דרדור חמור בערכים.
בתמונה: משה תמם. צילום רפרודוקציה: נמרוד גליקמן (הגדל)

האנושות צועדת על פי כללי המוסר. הדת כבר מזמן אינה משחקת תפקיד מרכזי בקבלת החלטות של רוב האנשים בעולם, ומה ששומר על הסדר זה המוסר האנושי, שבעקבותיו נחקקים חוקים, ועל פיו אנו מחליטים מה נכון ומה שגוי. מה אסור ומה מותר.

 

בואו נצא למסע שבוחן את מהותו של המוסר, ונראה שהמוסר אינו יציב, הוא משתנה מעת לעת וממקום למקום, עד כדי כך שאדם עם קצת שכל מרגיש עצמו חייב לפקפק באמיתות המוסר, ולבדוק למה הוא חייב לפעול על פיו.

 

אכילת בשר – עד לפני שנים אחדות הצמחוניים או הטבעוניים כפי שהם מכנים את עצמם היום, היו בודדים בשולי החברה האנושית. אנשים נורמלים אכלו בשר, ולא הרגישו שזה לא בסדר. כיום הולכת ופושטת תנועת הטבעונות, עד שנראה שבעוד שנים אחדות תהיה זו בושה לאכול בשר.

 

התאבדות – עד לפני שנים לא רבות, התאבדות היתה מעשה פסול בכל קנה מידה. אף אחד לא חלם שיבוא יום ובו מדינות ואנשי רפואה יסייעו לאנשים לממש את רצונם להתאבד. כיום זה קיים בשוויץ, בבלגיה ובעוד מדינות 'נאורות', וגם בישראל יש ח"כ בשם עופר שלח שמנסה להעביר חקיקה ברוח זו.

 

הפלה – להרוג עובר בעודו בבטן אמו נחשב בעבר למעשה פסול מכל וכל. רק נשים בתחתית סולם הערכים החברתי עשו זאת, וגם הן עשו זאת בסתר. היום זה כבר לא מוסרי להטיף נגד הפלה, משום שזה 'פוגע בזכות האשה על גופה'.

 

     

 

מה הביא לשינוי ערכי המוסר? זוהי דינמיקה משתנה שנקבעת לפי תנאים של נוחות ולפי מובילי דעת קהל. בדרך כלל מי שקובע את כללי המוסר אלו אנשי האליטה התקשורתית אמנותית. "אנשי הרוח". המוסר המשתנה מביא לכך שדברים שבעבר נחשבו מעין מצווה, הופכים היום לחטא חמור וכן להיפך.

 

נסו היום להבין את האנשים שהחזיקו עבדים אפריקניים. איזו שפלות מוסרית. ככה לשעבד אדם כאילו היה בהמה ברפת? אבל באותם ימים, גדולי הוגי הדעות לא ראו בכך כל פסול, זה היה מוסרי ותקני.

 

אז מה בעצם קובע אם המוסר אליו אנו כפופים היום צודק או שגוי? אין לדעת. כי הרי בעוד חמישים שנה, דברים רבים שלהם אנו מורגלים היום, יראו כמעשה לא מוסרי ואולי גם לא חוקי.

 

     

 

בתקופה האחרונה אנו עדים לסאגה מתמשכת, בעקבות 'יצירת אמנות' שמתבססת על זהותו של ערבי טרוריסט, שהורשע ברצח החייל משה תמם הי"ד, לפני 31 שנים. אותו מחבל שוחרר מהכלא באחת מעסקאות שחרור המחבלים, וההצגה שמציגה אותו כקדוש מעונה הועלתה בתיאטראות ברחבי הארץ.

 

המחאה של משפחת תמם הביאה לכך שעיריית חיפה הודיעה כי היא לא תתקצב את הצגת היצירה הזאת מכספי אגף התרבות שלה. החלטה זו עוררה את זעמם של אמנים המשתייכים לשמאל הרדיקלי, אלו שקובעים מה מוסרי ומה לא. קול מחאה אדירה יצא מאז ונמשך עד היום, נגד העזתה של עיריית חיפה ומוסדות שלטוניים אחרים להתערב בתכני ה'תרבות', ולמנוע תמיכה תקציבית מיצירה שמפארת רוצח שפל.

 

     

 

הסיפור של הרוצח הערבי הוא רק דוגמא להאדרת תרבות הפשע בישראל ובעולם המערבי כולו בשנים האחרונות. סדרות שונות המתפרסמות בתקשורת האלקטרונית עוסקות בעולם הפשע. סלנגים מעולמם של העבריינים הפכו חשובים ומוקבלים. הציבור עוקב אחרי חקירת משפחות הפשע, מעוניין לשמוע יותר על התככים הפנימיים והחיסולים ההדדיים. הפשע נראה מעניין ואטרקטיבי, ולא מעט עיתונאים מתחככים בפושעים כדי שיוכלו להביא סיפור טוב על רצח עסיסי ונטוף דם, או על חיסול מבריק של עבריין מתחרה. בישראל בת ימינו, עולם הפשע מרתק וחשוב יותר מעולם הרפואה.

 

     

 

יצחק אבינו אמר לאבימלך מלך גרר "כי אמרתי, רק אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני".

 

כשהתורה לא מכוונת את הדרך שלנו, אנשים מסוגלים להרוג, ועוד לטעון שזה מעשה מוסרי. כשהתורה היא לא נר לרגליהם, אנשים עלולים לחשוב שהגנה עצמית היא מעשה פסול. אנשים עלולים לחשוב שלרצוח תינוק קטן, רק כי אנחנו לא שומעים את הבכי שלו, זה בסדר גמור. אנשים מגיעים למסקנה שמי שינסה למנוע הפלה, הוא האיש הלא מוסרי.

 

מסקנה: למוסר אין שום ערך אמיתי, כי הוא גמיש ומשתנה מעת לעת. לתורה לעומת זאת יש ערך נצחי, כי היא מעולם לא השתנתה, אפילו לו בפרט קטן אחד.

 

כמו שאנו אומרים בכל בוקר אחרי התפילה: "אני מאמין באמונה שלמה שזאת התורה לא תהא מוחלפת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו".

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד