מה יודעים הילדים של יאיר לפיד?

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, מספר בראיון לעיתונאית שרי רוט מה מכעיס אותו במערכת החינוך הישראלית: "הילדים שלי לא יודעים איך נראה דף תלמוד".
הגדל

כולם יודעים שאחוז היהודים שזכו במשך השנים בפרסי נובל, גבוה אלפי פעמים יותר מאחוז היהודים באוכלוסייה העולמית בכלל.

 

כולם גם יודעים, שהיהודים הם העם המוכשר ביותר, שבניו הציגו פריצות דרך מדעיות וטכנולוגיות, בהיקפים שעוברים כל עם אחר, אם ניקח בחשבון את העובדה שמספרם של היהודים אינו מתקרב בכלל למספרם של הערבים, הסינים או הרוסים.

 

מה סוד ההצלחה של העם היהודי? גם את זה כולם יודעים.

 

כולם יודעים שהעם היהודי רכש במשך אלפי שנים השכלה תורנית, המבוססת על לימוד עיוני ומעמיק. בזמן שהנוצרים במזרח אירופה לא ידעו קרוא וכתוב, כל ילד יהודי היה רץ ל'חיידר', ולומד חומש, משנה ותלמוד.

 

העיסוק האינטנסיבי של העם כולו בלימוד התורה בכלל, והתלמוד הבבלי בפרט, הפכו את היהודים לחכמים יותר, מוכשרים יותר ובעלי יכולת אנליטית חדה יותר.

 

אלא שבעשורים האחרונים, חלקים גדולים מעם ישראל נטשו את תורת ישראל, ולא רק שהפסיקו לקיים את מצוותיה, אלא הפסיקו גם להנות מהחכמה העצומה הטמונה בדברי התורה הקדושה. הפסיקו להגות בדברי חז"ל הקדושים, להפיק לקחים ומוסר מפסוקיו של ספר משלי, או לשמוח את שמחת הפורים בקריאת פסוקי מגילת אסתר.

 

התורה נשכחה מליבו של ההמון, ונותרה נחלתם של תלמידי הישיבות בלבד.

 

צודק אם כן, שר האוצר לשעבר, ח"כ יאיר לפיד, שהתבטא בנושא זה ואמר כי הוא מלא ביקורת על מערכת החינוך הישראלית: "אני מתרעם על זה ששני בני סיימו 12 שנות לימוד במדינת ישראל מבלי שהם יודעים איך נראה דף תלמוד", אומר לפיד בראיון לעיתונאית שרי רוט. "אני עוד יודע איך נראה דף תלמוד, כי אני לומד כל חיי. אבל הם – לא".

 

העיתונאית השיבה לו במילותיה של חברת כנסת אחרת, ציפי לבני: "אני עוד ראיתי" אמרה ציפי לבני, "אבל הילדים שלי לא יודעים כלום על יהדות…".

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד