ראש העיר מעיד: "בגמרא מוצאים את הכל"

כשבבית שמש עולה סוגיה הקשורה לענייני שכנים, נזיקין או איכות הסביבה, ראש העיר, משה אבוטבול, לא מהסס הרבה: הוא פותח את הגמרא, לומד את הסוגיא הקשורה לאותו עניין, ומסיק מכך על העניין שהועלה לפניו. "ללא כח התורה, אי אפשר להפעיל את העולם", הוא אומר.
הגדל

ככל שאתה נושא בתפקיד בכיר יותרת, כך הזמן הפנוי שלך מוגבל יותר. זוהי משוואה פשוטה וידועה. אך בכירים רבים בכל ענפי התעשייה, המסחר והשלטון – מוכיחים משהו יפה: השעות הפנויות שלהם אמנם כמעט ולא קיימות, אך מתוכן – זמן רב יוקדש לטובת לימוד תורה והשתתפות בשיעורים תורניים.

 

כזה הוא למשל ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול, שמידי יום לומד דף גמרא ב'חברותא' קבועה, ובנוסף משתתף בשיעורי תורה נוספים, כשכל זה, נשוב ונזכיר לכם, כשהוא נושא עליו את עול ניהול אחת הערים הגדולות בארץ – בית שמש.

 

"חוץ מהלימוד היומי שלי בגמרא", הוא אומר לנו, "אני משתדל מאד גם להגיע וללמוד בשיעורי הדף היומי בבית-המדרש שלי".

 

איך מקבלים הלומדים בשיעור, שאיתם יחד סביב השולחן יושב כבוד ראש העיר בכבודו ובעצמו? שאלנו אותו. "משתתפי השיעור מקבלים את זה בצורה שמעוררת, מבחינתם, השתאות והבנה, לראות שגם אני כמובן מבין שעיקר חיותו של עם-ישראל מעבר לכל דבר, זה קודם כל לימוד התורה ועמל התורה.

 

"את הדברים האלה, אגב, גם הסברתי השבוע ל-200 קציני-צבא שבאו איתי לביקור בישיבת פוניבז' בבני-ברק. אמרתי להם שהישיבה והתורה הן לב לבו של העם היהודי. הוספתי ואמרתי גם כי הישיבה היא כוורת והתורה היא דבש. מי שלא יודע מה זה דבש, שואל שאלות, אך מי שמבין עד כמה זה מזין ובריא אין לו אף שאלה.

 

"אני מבין ומרגיש היטב את זה שללא כח התורה, אי-אפשר להפעיל את העולם. ואני שמח תמיד לראות שמכל סוגיות הגמרא, אני מקבל המון תשובות לשאלות שאני נתקל בהן ביום-יום, נושאים ציבוריים ועוד. אפשר לדמות מהגמרא דבר לדבר לנושאים אקטואליים בעיר, וזה נותן לך להבין שכל העולם יסודו הוא אחד. יש סוגיות שלמות במסכת 'בבא-בתרא' בהלכות שכנים ונזיקין, מה שקשור לאגף ההנדסה אצלנו; ישנן סוגיות שלמות אחרות על זיהומים, שקשורות כמובן לאגף איכות הסביבה. כשלומדים את אותן סוגיות שמזכירות את נושא איכות הסביבה או את שאר השאלות שעולות, כמו נושא התנהלות כלכלית נבונה ונכונה, לומדים איך להתייחס לכל נושא. 'הפוך בה והפוך בה' כתוב על התורה. צריך רק לחפש, וכבר מוצאים בגמרא את הכל".

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד