ה"סופרמן" שלמד גמרא

ד"ר אליעזר (ליאון) אהרנפרייז פתח את דף הגמרא הראשון שלו בגיל די מבוגר. זה לא מנע ממנו להגיע להישגים מדהימים בהחלט.
הגדל

ד"ר אליעזר (ליאון) אהרנפרייז פתח את דף הגמרא הראשון שלו בגיל די מבוגר. זה לא מנע ממנו להגיע להישגים מדהימים בהחלט.

 

מה דעתכם על הצירוף הבא – תלמיד חכם שקיבל "סמיכה" (סמיכה היא מתן אישור וסמכות לתלמיד חכם להורות ולשמש כדיין, לעסוק בשיפוט על פי חוקי התורה. לפי המסורת, הראשון בשרשרת ההסמכה היה משה רבנו, והוא הסמיך את תלמידו ויורשו יהושע)מאחד מגדולי הרבנים בדור האחרון, מדען בעל שם עולמי שפרסם עשרות ספרים ומאמרים בנושאים מתמאטיים ואף גילה עקרון מדעי חשוב הקרוי על שמו, ו... רץ מרתון מקצועי שלא פספס אף מרוץ במשך 37 שנים והשלים את המרוץ האחרון שלו (באורך 40 ק"מ!) כשהיה כבר בן 73 שנים.

 

אם הדברים נשמעים לכם כמו צירוף בלתי אפשרי סימן שלא הכרתם את הרב ד"ר אליעזר אהרנפרייז שהלך השבוע לעולמו בגיל שמונים.

לא סתם כינו מכריו של אהרנפרייז בכינוי "סופרמן". שימו לב למסלול החיים שעבר:  הוא נולד וגדל במשפחה מתבוללת וגילה את היהדות בגיל מבוגר יחסית. בתקופה ההיא, לפני כחמישים שנה לא היו מסגרות מיוחדות למתחזקים או בעלי תשובה, אבל עובדה זו לא הרתיעה אותו. הוא הצטרף לישיבה של רבי משה פיינשטיין זצ"ל, אחד מגדולי הפוסקים בדור האחרון, וחמש שנים לאחר שפתח את הגמרא בפעם הראשונה קיבל ממנו "סמיכה" (!). במקביל המשיך אהרנפרייז את הקריירה המדעית שלו באוניברסיטה ותוך כמה שנים הפך לאחד מחמשת המומחים המובילים בעולם בתחום המתמטיקה. בהמשך שילב אהרנפרייז את שני התחומים יחד והשתמש בידע המדעי הרחב שלו כדי לייעץ לרב פיינשטיין בשאלות הלכתיות שיש להן הבט מדעי או מתמטי.

 

אהרנפרייז התפרסם באופיו הקליל וההומוריסטי. במקרים רבים הוא התלוצץ על הכללים הנוקשים של האקדמיה, אבל היה דבר אחד שהוא לקח ברצינות מוחלטת – שמירת המצוות. כאן לא היו אצלו פשרות או הנחות. הוא קיים בדקדקנות כל פרט וכל תג. כשמדענים שאלו אותו לפשר ה"קיצוניות" הזאת הוא נהג להשיב להם בחיוך רחב: "מתמטיקה זה לטירונים. תורה זה כבר עסק רציני".

לפני ארבעים שנה החליט אהרנפרייז לנסות את כוחו בעוד תחום – הוא השתתף בתחרות המרתון. לאחר מכן הוא המשיך להשתתף בתחרויות הללו שנה אחר שנה עד גיל 71.  כאשר פרצה האינתיפאדה וגלים של שנאה חדרו לישראל והציפו את העולם החליט אהרנפרייז לערוך "הפגנת יחיד" יוצאת דופן בעד מדינת ישראל. הוא ערך ריצת מרתון לאורך 40 ק"מ ברחובות ניו יורק כשהוא לבוש בחולצה ועליה סיסמאות התומכות בישראל. עוברים ושבים לטשו עיניים על הקשיש בן ה-76 שרץ ק"מ אחר ק"מ בלי להתעייף. מה שהם לא ידעו הוא שאהרנפרייז הספיק בחייו לרוץ על פני מרחקים ארוכים הרבה יותר – הוא גמע אלפי דפי גמרא וסיים את כל הש"ס למעלה מתריסר פעמים!

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד