ההחלטה שתציל את חייך

לפעמים החלטה אחת קצרה ונכונה יכולה להציל לך את החיים. למשל, החלטה להצטרף לשיעור תורה.
הגדל

לפעמים החלטה אחת קצרה ונכונה יכולה להציל לך את החיים. למשל, החלטה להצטרף לשיעור תורה.


 

מהו הזמן שלוקח לרכב נוסע להגיע לעצירה מוחלטת? כל ספר תיאוריה נותן לך את התשובה: שלושת רבעי שניה הוא זמן התגובה של אדם ערני. לאחר מכן תלוי הדבר במהירות הנסיעה של הרכב. רכב שנע במהירות נמוכה יחסית יוכל להגיע לעצירה מוחלטת תוך שנייה או שתיים. רכבת כבדה השועטת במהירות 150 קמ"ש הזמן עד לעצירה מלאה עשוי להגיע ל-30 שניות ואף יותר.

 

לפעמים אנחנו נדרשים לעשות בחיים "בלימת חירום", לקבל תוך כמה חלקיקי שניה החלטה גורלית שתשנה את מהלך חיינו. זה יכול להיות הזדמנות שיש לה "חלון" קצר מאוד. אם לא ניצלת את הרגע הנכון החמצת את ההזדמנות. יש דברים שאם תחשוב עליהם יותר מדי היצר הרע כבר ייתן לך אלף ואחת סיבות למה לא כדאי, למה לא משתלם, ולמה לא מוצלח. בקיצור, בחיים צריך לדעת לפעמים לתפוס את הרגע. חז"ל קוראים לזה "יש קונה עולמו בשעה אחת"., כלומר יש אדם שקונה את כל העולם הרוחני שלו בהחלטה שקיבל תוך זמן קצר ביותר.

 

דוגמא דרמטית למצב כזה הוא סיפורו של קטיעא בר שלום. קטיעא היה חבר בסנאט הרומאי, אדם בעל מעמד בכיר וכוח פוליטי. יום אחד הודיע הקיסר הרומאי שיש בדעתו לעשות ליהודים "פתרון סופי". היהודים, כך אמר, הם כמו נמק ברגל. צריך לכרות את הנמק לפני שהוא יזהם את כל הגוף.

 

אמר לו קטיעא – לא כדאי לך לעשות את זה. ראשית כל, מכיוון שאיש מעולם לא הצליח להתגבר על העם היהודי, ושנית אנשים יכנו את האימפריה הרומאית "אימפריה קטועה". טיעוניו של קטיעא שכנעו את רוב חברי הסנאט להתנגד לתוכניתו של הקיסר והיהודים ניצלו.

 

אמר לו הקיסר – יפה דיברת, קטיעא, אבל כל המנצח את הקיסר בויכוח אחת דינו להיקבר חי. בשעה שלקחו את קטיעא לגרדום אמרה לו גבירה אחת: אם אתה כבר נהרג בגלל היהודים מוטב שתמול את עצמך וכך תהפוך בעצמך ליהודי.

 

הדברים חדרו לליבו של קטיעא ובדרך כלשהי עלה בידיו למול את עצמו בדרך לגרדום. בשעה שהוציאו אותו להורג יצאה בת-קול (סוג של נבואה) והכריזה: "קטיעא בר שלום מזומן לחיי עולם הבא".

 

חכמים ראו במעשה הזה דוגמא לכך שאדם מסוגל לקנות את חלקו בעולם הבא בפעולה אחת פשוטה בעוד שאחרים נאלצים לעמול על כך שנים רבות.

 

איך כל זה קשור אלינו?

 

יש צעירים שמתלבטים אם להצטרף לשיעור תורה או לא. כן, הם רוצים ללמוד, הם אפילו יודעים שזה חשוב וטוב אבל בדרך שבין ההחלטה לביצוע צצים קשיים שונים ומשונים שהיצר מעמיד בדרכם. בסוף הם מחליטים שלא להחליט ונשארים על הגדר.

 

לחבר'ה האלה אומרת התורה: הגיע הזמן לבלימת חירום בחיים שלך, אל תהסס יותר מדי, אל תתלבט בלי סוף . יש קונה עולמו בשעה אחת. החלטה אחת נכונה יכולה לשנות את כל חייך. קפוץ למים!     

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד