2012: סוף העולם בדרך?

בעקבות הצלחתו המסחרית של הסרט "2012" מצליח חזון "סוף העולם" של בני תרבות המאיה להסעיר את קהל הצופים בכל רחבי תבל. מהי התגובה היהודית לחזון המבעית הזה?
הגדל

בעקבות הצלחתו המסחרית של הסרט "2012" מצליח חזון "סוף העולם" של בני תרבות המאיה להסעיר את קהל הצופים בכל רחבי תבל. מהי התגובה היהודית לחזון המבעית הזה?

 

מטוסים מתפוצצים באוויר, הקרקע רועדת מתחת לרגלים, הרי געש מתפרצים, גלי צונאמי בגובה הר האוורסט מציפים את היבשות, הרס וחורבן בקנה מידה עולמי – כל אלו הן רק מקצת מהמחזות הדרמתיים המזומנים למי שצופה ביצירתו הקולנועית של רונלד אמריץ' המתארת כיצד יראה סוף העולם.

 

לטענתו של אמריץ', המסתמך כביכול על מקורות קדומים של בני תרבות המאיה, לא נשאר לנו זמן רב  כדי להתכונן לסוף העולם. בעוד פחות משנתיים, כך על פי תחזיתם של האיצטגננים הקדמונים, צפויה שואה עולמית להחריב את הציביליזציה האנושית ולהפוך את כדור הארץ כולו למקום שאינו ראוי למגורי אדם. מי ינצל? רק אלו שהכינו מראש כרטיסים לספינות ההצלה הסודיות שהולכות ונבנות אי-שם בין הרי ההימלאיה... 

 

לפי הדיווחים שהתפרסמו בכלי התקשורת, מסתבר שלא מעט בני אדם לקחו את האפקטים המיוחדים של הסרט באופן קצת יותר מדי רציני ונתקפו בפאניקה אמיתית נוכח האפשרות שהעולם כפי שהוא מוכר לנו מתקרב לקיצו.

 

האם העולם הולך באמת להיגמר? מה באמת אומרת התורה על "סוף העולם"?

 

לאחר תום המבול הגדול שהחריב את האנושות בימי נח הבטיח הקב"ה: "וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר וְלֹא יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר". אפשר אפוא להשמיע צפירת הרגעה: חורבן כלל-עולמי לא יהיה. יש לנו על כך הבטחה מפורשת.

 

ובכל זאת יש במקורותינו תיאור על מבול מסוג אחר שצפוי להציף את העולם. הנביא ישעיהו, בתיאורו את העולם בחזון אחרית הימים, אומר: "ומלאה הארץ דעה את ה', כמים לים מכסים". גם כאן מדובר על מבול שישים קץ לעולם כפי שהוא מוכר לנו, אבל זה יהיה מבול מסוג שונה לחלוטין. לא כזה שהורס ומשחית, אלא כזה שבונה ויוצר. הנביא חוזה כאן שיטפון של דעת ה', של קירבה להקב"ה ושל הבנת התכלית האמיתית של הקיום, שעתיד להציף את העולם כולו.

 

אחרי השיטפון הרוחני הזה שום דבר כבר לא יהיה אותו דבר: ברק אובמה יטוס לירושלים בראש פמליית הבית הלבן כדי להתייעץ עם גדולי תורה, נאסראללה ואחמדיניג'ד יצאו למסע  התנצלות פומבי בכל רחבי המזרח התיכון כדי לבקש סליחה על כל האיומים שהשמיעו נגדנו. המלחמות יגמרו, שפיכות הדמים תיעצר, שלום עולמי ישרור בכל רחבי תבל, עם ישראל יזכה להערכה אמיתית כ"ממלכת כהנים וגוי קדוש", והעולם כולו יתעלה למדרגה רוחנית גבוהה יותר.  

 

בניגוד ל"סוף העולם" הבדיוני של אמריץ', סוף העולם האמיתי שהתורה מדברת עליו תלוי במידה רבה בנו. כל שיעור תורה שבו אנו משתתפים, כל התחזקות רוחנית שאנו מקבלים על עצמנו, הם צעד נוסף בדרך לקירוב חזון אחרית הימים. 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד